CO OZNACZA SUPINACJA I NADMIERNA PRONACJA STOPY?

  • Lut 14, 2017

Wielu sportowców i biegaczy doświadcza bólu i dyskomfortu stopy związanego z supinacją lub nadmierną pronacją. Co jednak w praktyce oznacza supinacja i nadmierna pronacja i z czym związany jest ogólny termin pronacji?

Pronacja (łac. pronatio) inaczej nawracanie, w przypadku stopy oznacza ruch (rotację) stopy w stawie skokowym do wewnątrz. Pronacja stanowi element naturalnej amortyzacji stopy podczas chodzenia. Pronacja więc jest niezwykle ważna ponieważ pomaga kończynom dolnym absorbować wstrząsy wywołane uderzeniem w momencie adoptowania się do różnych powierzchni, po których się poruszamy.

Osoby z naturalną pronacją stanowią tę grupę, która w najmniejszy sposób odczuwa dyskomfort stóp czy całych kończyn dolnych po bieganiu czy wykonywaniu ćwiczeń.

Osoby, nieneutralną pronacją, odczuwają dolegliwości bólowe, mają obrzęki, a nawet urazy jeśli są aktywnymi biegaczami czy sportowcami. Z tego właśnie powodu tak bardzo istotne jest określenie i zrozumienie własnej formy pronacji i określenie swojej indywidualnej postawy i wzorca chodu.

nadpronacja blog 01

SUPINACJA (UNDERPRONATION - podpronacja)

Supinacja, pojawia się gdy stopa niewystarczająco skręca się do wewnątrz po dotknięciu podłoża. Zewnętrzna część pięty uderza o ziemię pod zwiększonym kątem, z zauważalną niewielką lub nienaturalną pronacją. To prowadzi do zwiększonego przeniesienia wstrząsu z kończyny dolnej. Stopa nie wyrównuje swojej osi efektywnie podczas chodzenia czy biegania, co powtarza się przez całą fazę podporu chodu (kontakt pięty z podłożem, ekscentryczne hamowanie, pełne obciążenie stopy, przetaczanie stopy).

Podeszwy butów osób z supinacją są zwykle bardziej starte od zewnętrznej, bocznej strony. Jeśli nie poświęci się supinacji zbytniej uwagi i nie znajdzie się odpowiednich rozwiązań może ona prowadzić do dolegliwości bólowych, opuchnięć, podrażnień, w efekcie prowadząc do potencjalnych urazów.

NADMIERNA PRONACJA (OVERPRONATION-nadpronacja)

Z drugiej strony jeśli stopa zbyt mocno nawraca do środka podczas fazy podporu chodu, oznacza to że mamy do czynienia z nadmierną pronacją. W przypadku nadmiernej pronacji zbyt duży ciężar przekazywany jest na wewnętrzną część stopy i całe obciążenie bazuje na wewnętrznej krawędzi zamiast na całej stopie. To destabilizuje stopę i prowadzi do łańcuchowej reakcji oddziaływującej na całe ciało, a w szczególności na kolano i biodro.

Podeszwy butów osób z nadmierną pronacją wykazują się nadmiernym zużyciem na wewnętrznej części pięty i części pod śródstopiem, w szczególności również pod dużym palcem. (MTP 1)

Nadmierna pronacja może powodować liczne problemy zdrowotne i urazy kończyn dolnych, ponieważ stopa w nieodpowiedni sposób absorbuje wstrząsy wynikające z uderzenia o ziemię. W wyniku tego siła uderzenia przenosi się na nogi, kolano, biodro i/lub kręgosłup. Nadmierna pronacja przeciąża również palce stóp, które muszą wykonać wytężoną pracę odpychając stopę w celu wykonania kolejnego kroku, co może prowadzić do kontuzji biegowych lub deformacji np palce młoteczkowate.

JAK POMAGAJĄ DYNAMICZNE WKŁADKI ORTOPEDYCZNE OS1st

Jeśli masz stopę suponującą lub nadmiernie pronującą, jest wiele możliwości, które pomogą Ci zredukować dolegliwości bólowe. Wiele sklepów sportowych oferuje specjalne buty do biegania zaprojektowane w celu skorygowania niewłaściwych wzorców pronacji (supinacja, nadpronacja). Również pomocne w redukowaniu negatywnych efektów mogą okazać się specjalne wkładki do butów (tu link do naszych można wstawić) czy fizykoterapia i rehabilitacja

Innym sposobem złagodzenia bólu stopy jest noszenie dynamicznych opasek kompresyjnych. Opaski te pomagają złagodzić ból, zlikwidować obrzęki i dyskomfort stóp, łydek i całych nóg. Naprzemienne strefy kompresji zapewniają, że strefa urazu otrzymuje dodatkową stabilizację, zwiększoną podaż krwi oraz odciążenie. Chociaż opaski o naprzemiennej kompresji nie są rozwiązaniem przyczyny urazu (w tym przypadku supinacji czy nadmiernej pronacji) to redukują objawy urazów przynajmniej do czasu wyeliminowania bądź zredukowania przyczyny ich powstawania.

1 komentarzy

Dodaj komentarz

Upewnij się że pola oznaczone * zostały wypełnione poprawnie.

Opinie

  • Klaudia Klaudia Po cwieczeniach w opaskach os1st nogi wydaja się o wiele mniej zmęczone :D Moge trenować dłużej i wydajniej.
  • Artur Artur Używam opasek kompresyjnych podczas biegania i sprawdzają się napawde świetnie! Polecam :D
  • Marek Marek Używawłem opaski kompresyjne FS6 w zzeszłym roku podczas wędrówek górskich po Tatrach :D i jestem mega zadowolony. Polecam !!!
  • Natalia Natalia Super sprawa z tymi pakietami! Pakiet Biegacza OS1st - pasuje dla mnie idealnie, właśnie tego potrzebowałam Dzięki OS1st !!! http://os1st.pl/produkty/pakiety-promocyjne
  • Dominik Dominik Wydaje mi się że dynamiczne opaski kompresyjne są dobrym wyborem, ale można je nosić ograniczoną ilość godzin... Osobiście używam ich podczas uprawiania sportu, a na codzień kupiłem wkładki ortopedyczne Australijskiej firmy FootWave. Taki zestaw sprawdza się u mnie idealnie :D Polecam sprawdzcie sami: http://pl.footwave.com/

Popularne

ROZCIĘGNO PODESZWOWE – 5 ĆWICZEŃ ROZCIĄGAJĄCYCH.

ROZCIĘGNO PODESZWOWE – 5 …

Istnieje wiele ćwiczeń i metod określających sposoby rozciąg...

SKŁONNOŚĆ DO ŻYLAKÓW A AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA.

SKŁONNOŚĆ DO ŻYLAKÓW A AK…

Naprzemienna kompresja strefowa w produktach OS1st wspomaga ...

DLACZEGO BIEGACZE UWIELBIAJĄ KOMPRESJĘ?

DLACZEGO BIEGACZE UWIELBI…

CZYLI KOMPRESJA DYNAMICZNA W AKCJI NA NASZYCH ŁYDKACH. ...

KORZYŚCI Z AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ NA ŚWIEŻYM POWIETRZU

KORZYŚCI Z AKTYWNOŚCI FIZ…

ZABEZPIECZ SWÓJ ORGANIZM DYNAMICZNĄ KOMPRESJĄ. Nares...

JAK WŁAŚCIWIE WYBRAĆ OPASKI CZY SKARPETY KOMPRSYJNE?

JAK WŁAŚCIWIE WYBRAĆ OPAS…

Nieważne czy jesteś tylko sezonowym biegaczem czy też wyczyn...

 Szybka dostawa
przesyłką kurierską.

 30 dniowa gwarancja
satysfakcji lub zwrot pieniędzy.

 Masz wątpliwości?
zadzwoń: +48 730 210 411

Dane kontaktowe

Biegnij szybciej, wydajniej, wygodniej. Regeneruj się szybciej i zapobiegaj kontuzjom. OS1st to jedyne opaski kompresyjne z aktywnym systemem naprzemiennych stref kompresji. Zamień swoje skarpety do biegania na opaski kompresyjne OS1st

  • +48 506 310 411

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi innymi usługami:

Zapisz się do Newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, promocjach i rabatach, zapisz się już dziś!