KOMPENDIUM: KOMPRESJA W TENISIE, CZĘŚĆ I

 • Lut 1, 2016

Każda dyscyplina sportu, nieistotne czy uprawiamy ją amatorsko czy zawodowo, wymaga od sportowca odpowiedniego podejścia. Używając słowa „odpowiednie” mamy na myśli cały szereg działań, które sprawią, że będziemy wybraną dyscyplinę sportu uprawiać z przyjemnością, rozsądnie i efektywnie.

Każda dyscyplina sportu, nieistotne czy uprawiamy ją amatorsko czy zawodowo, wymaga od sportowca odpowiedniego podejścia. Używając słowa „odpowiednie” mamy na myśli cały szereg działań, które sprawią, że będziemy wybraną dyscyplinę sportu uprawiać z przyjemnością, rozsądnie i efektywnie. Dużą wagę należy przywiązywać do właściwie dobranego treningu, zbilansowanej diety, prawidłowo dobranego sprzętu i odzieży, nie zapominając przy tym o niezwykle ważnej profilaktyce i fizjoterapii. Wraz z rozwojem nauki i medycyny oraz wynikami najnowszych badań, w sporcie pojawiają się nowe metody treningu oraz nowinki technologiczne, które pomagają zarówno zawodnikom, jak i amatorom w przekraczaniu własnych granic, a następnie w doprowadzaniu organizmu do zdrowej równowagi. Tak stało się również z kompresją.

Ucisk wywierany z zewnątrz, czyli właśnie kompresja, od dawna znany jest w medycynie. Najczęściej zalecany jest w zakrzepicy żył głębokich i w przewlekłej niewydolności żylnej. W sporcie o kompresji zaczęto mówić głośniej po sukcesach Pauli Radcliffe, która biegnąc w skarpetach uciskowych ustanowiła w 2003 roku rekord świata w maratonie, czy po olimpijskim złocie w Sydney na 400m Cathy Freeman biegnącej w kosmicznym obcisłym kombinezonie.
Przeprowadzone badania dowiodły istnienia wielu korzyści wynikających z zastosowania kompresji w sporcie, m.in.: podtrzymywanie struktury mięśni, poprawienie przepływu krwi, podniesienie progu przemian tlenowych, efekt termoregulacji, szybsze odprowadzanie kwasu mlekowego z mięśni, obniżenie zjawiska DVT, czyli powstawania skrzepów krwi w naczyniach krwionośnych. Szereg przeprowadzonych badań opierał się na obserwacji i porównaniu takich zmiennych jak V02 wydolność tlenowa, HR częstość akcji serca, kinetyka mleczanu, dotlenienie mięśni, szybkość przepływu krwi, metabolizm mięśni i markery uszkodzenia mięśni.

es3 elbow sleeveSPraktycznie każdy ze sportowców zawodowych czy amatorów spotkał się z pojęciem kompresji i sportowej odzieży kompresyjnej. Szczególnie widoczna jest ona u biegaczy, triathlonistów i kolarzy w postaci opasek na łydki czy całych strojów kompresyjnych. Każdy z nich ma opinię na temat skuteczności wykorzystania kompresji w sporcie, każdy też ma swoje preferencje, co do wyboru odpowiedniej marki produktów. Użycie kompresji rozprzestrzenia się na wiele innych dyscyplin sportowych, do których należy również tenis. Ten elitarny sport, choć uważany za dość bezpieczną formę aktywności fizycznej, niesie ze sobą również ryzyko doznania kontuzji. W czasie gry organizm tenisisty poddawany jest dużym przeciążeniom, a zawodnicy czy amatorzy często mają tendencję do ignorowania bólu. Czynnikami, które mają wpływ na możliwość występowania kontuzji w tenisie są między innymi: źle przeprowadzona rozgrzewka lub jej brak, rezygnacja ze strechingu po wykonanym treningu, brak treningów ogólnorozwojowych, braki techniczne czy po prostu złe nawyki ruchowe. Jak zawsze oczywiście lepiej zastosować odpowiednią profilaktykę, aby uniknąć kontuzji. Z praktyki jednak wiemy, że całkowita eliminacja kontuzji u sportowca jest praktycznie niemożliwa. Ważne jest wtedy, aby fizjoterapeuta lub lekarz specjalista dobrał program odpowiedniej rehabilitacji, która pozwoli zawodnikowi szybko powrócić do pełnej sprawności oraz grania. Zarówno w profilaktyce, jak i procesie leczenia kontuzji, możemy wykorzystywać kompresję, a dokładniej odpowiednie opaski o naprzemiennej kompresji przeznaczone do poszczególnych części ciała, zawsze przy tym opierając się na poradach naszego trenera, fizjoterapeuty, rehabilitanta czy lekarza sportowego i przywiązując niezwykłą wagę do doboru odpowiedniego rozmiaru wybranej opaski.

Większość urazów dotykających tenisistów jest natury przeciążeniowej, głównie są to uszkodzenia mięśni wynikające z działania ogromnych sił towarzyszących ciągłym przyspieszeniom, hamowaniom, asymetryczności ruchów czy zmianom kierunku poruszania się w trakcie meczu czy treningu tenisowego na różnych nawierzchniach. Ciało tenisisty jest systemem połączonych elementów, które dostarczają energii wyzwalanej przy odbiciu piłki. Istotne jest zatem, aby każdy z tych elementów - nogi, biodra, tułów i grzbiet, barki, łokcie i nadgarstki - funkcjonowały bez zarzutu. Pojawienie się nieprawidłowości w tym łańcuchu kinematycznym, skutkuje w tenisie brakiem efektywności biomechaniki i zwiększonym zagrożeniem kontuzji.

Zgodnie z badaniami, Królak i Zieliński podają następujący rozkład urazowości w tenisie:

 • 42,8% kończyny górne
 • 34,9% kończyny dolne
 • 22,2% tułów

Wśród najczęstszych dolegliwości wyróżniają:

 • 49,1% uszkodzenia mięśni i ścięgien
 • 18,8% skręcenia stawów
 • 11,1% bolesność bez wyraźnej przyczyny
 • 7,9% inne uszkodzenia stawów
 • 7,9% stłuczenia
 • 4,8% zwichnięcia stawów
 • 3,2% pęknięcia i złamania kości

Źródło: Królak A., Zieliński J.R: Urazowość w tenisie. Tenis 1995, 18,22-12.

Zarówno czołowi polscy fizjoterapeuci, jak i British Journal of Sports Medicine wśród najczęstszych kontuzji wymieniają tzw. łokieć tenisisty, przeciążenia barków oraz lędźwiowego odcinka kręgosłupa, złamania zmęczeniowe i naciągnięcia mięśni, ostre przeciążenia stawu skokowego. W większości tych przypadków zastosowanie mogą znaleźć opaski kompresyjne OS1st, posiadające opatentowany system naprzemiennej kompresji Compression Zone Technology. Dynamiczna kompresja jest dobrym pomysłem na działanie profilaktyczne oraz ewentualne wspomożenie docelowej terapii. Powinna być stosowana za każdym razem, kiedy zalecane są masaże uszkodzonych tkanek (lub okolic). Również w przypadku stanów zapalnych lub uszkodzeń mechanicznych przyniesie ona pozytywny rezultat - wszystko za sprawą naprzemiennych stref kompresji. Stymulują one znacząco układ krążenia oraz limfatyczny w obszarze swojego działania. W efekcie, zwiększenie przepływu krwi, odprowadzanie chłonki i lepsze dotlenienie tkanek prowadzi do znacznie szybszej regeneracji.

URAZ KOLANA

Kolano, największy staw naszego organizmu, w tenisie jest obciążone znacznymi siłami koślawiącymi i rotacyjnymi. Około 70% kontuzji kolana jest skutkiem nagłego urazu, tylko 30% powstaje w wyniku przeciążenia tkanki. Wśród wewnątrzstawowych urazów kolana można wymienić m.in. uszkodzenia łąkotek, chrząstki stawowej czy więzadeł. Czasami urazy kolana tenisistów mają związek z uszkodzeniem kaletki maziowej, ciała tłuszczowego czy fałdu błony maziowej, zaś przyczyną przedniego bólu kolana może być boczne przyparcie rzepki. Do najczęstszych urazów zaliczyć też można tzw. „kolano biegacza” czyli nadmierne tarcie pasma biodrowo-piszczelowego o nadłykieć boczny kości udowej, oraz „kolano skoczka”, czyli uraz przeciążeniowy rzepki.

Zalecane opaski OS1st:

KS7 na staw kolanowy. Kształt opaski KS7 ułatwia jej zakładanie i daje komfort noszenia (nawet pod odzieżą), siedem stref stopniowanego ucisku nie tylko wzmaga skuteczność KS7 w łagodzeniu dolegliwości bólowych, lecz także poprawia krążenie krwi w obrębie kolana, co ma wpływ na zmniejszenie obrzęku mięśni i szybszy powrót do zdrowia. W opaskę KS7 wbudowano 7 stref kompresji, które wspierają struktury stawu i zwiększają przepływ krwi potrzebny do wyleczenia:

 • 3Strefa 1 [10-15 mmHg]: Lekka kompresja. Płaska i gładka krawędź nie posiada zgrubień powodujących nadmierny ucisk, zapewniając maksymalny komfort użytkowania
 • Strefa 2 [15-20 mmHg]: Umiarkowana kompresja. Zwiększa stabilizację oraz przepływ krwi
 • Strefa 3 [20-30 mmHg]: Kompresja dolnej strefy stabilizacji rzepki. Zapobiega występowaniu kontuzji
 • Strefa 4 [10-15 mmHg]: Lekka kompresja, strefa wolna od nacisku
 • Strefa 5 [20-30 mmHg]: Stopniowa kompresja ze specjalną żelową strefą stabilizacji kolana zwiększają mobilność
 • Strefa 6 [15-20 mmHg]: Umiarkowana kompresja, zapewniająca stabilność mięśni
 • Strefa 7 [10-15 mmHg]: Lekka kompresja. Zapewnia maksymalny komfort użytkowania.

Wskazania do stosowania KS7:

 • stabilizacja aparatu ścięgnisto- mięśniowego
 • stabilizacja więzadeł i ścięgien
 • wsparcie i stabilizacja rzepki
 • łagodzenie artretycznych obrzęków kolana
 • łagodzenie dolegliwości bólowych m.in. w:
  • zespole kolana biegacza
  • zespole kolana skoczka
  • zapaleniu więzadła rzepki
  • zapaleniu stawów i innych bolesnych stanach w okolicy stawu kolanowego
 • zapewnienie dodatkowej ochrony podczas chodzenia, biegania i uprawiania sportów np. tenisa ziemnego

PS3, czyli stabilizacja rzepki. Opaska kompresująca PS3 stanowi bardzo wygodne w noszeniu i użytkowaniu wsparcie ortopedyczne w zespole kolana skoczka. Zastosowanie 3 stref kompresji (przechodzą stopniowo z umiarkowanej do silnej) powoduje lepszy przepływ krwi do i z uszkodzonych stref, co znacznie przyspiesza rekonwalescencję. W opaskę PS3 wbudowano 3 strefy kompresji, które wspierają struktury stawu i zwiększają przepływ krwi potrzebny do szybszej regeneracji:

 • ps3 compStrefa 1 [10-15 mmHg]: Delikatna kompresja zapewniająca odpowiednie dopasowanie ale bez nadmiernego ucisku
 • Strefa 2 [20-30 mmHg]: Strefa dużej kompresji naprzemiennej (gradacyjnej) w celu stabilizacji rzepki
 • Strefa 3 [10-15 mmHg]: Kompresja zapewniająca utrzymanie opaski w odpowiednim miejscu i zwiększoną elastyczność

Wskazania do stosowania PS3:

 • stabilizacja pozycji rzepki w stawie kolanowym
 • redukcja ryzyka kontuzji związanych z przeciążeniami kątowymi stawu kolanowego
 • zapewnienie dodatkowej ochrony podczas chodzenia, biegania i uprawiania sportów
 • wsparcie i stabilizacja rzepki 

W następnej części:

W kolejnym wydaniu kompendium przeczytacie o skręceniu stawu skokowego, przeciążeniach nadgarstka czy łokciu tenisisty. Nie będzie to ostatnia część naszego artykułu o kompresji w tenisie - w ostatniej, trzeciej części napiszemy o łydce tenisisty, przeciążeniach barków i pleców oraz o złamaniach zmęczeniowych / przeciążeniowych. Jak to mówią w radiui telewizji: zostańcie z nami! :)

Dodaj komentarz

Upewnij się że pola oznaczone * zostały wypełnione poprawnie.

Opinie

 • Klaudia Klaudia Po cwieczeniach w opaskach os1st nogi wydaja się o wiele mniej zmęczone :D Moge trenować dłużej i wydajniej.
 • Artur Artur Używam opasek kompresyjnych podczas biegania i sprawdzają się napawde świetnie! Polecam :D
 • Marek Marek Używawłem opaski kompresyjne FS6 w zzeszłym roku podczas wędrówek górskich po Tatrach :D i jestem mega zadowolony. Polecam !!!
 • Natalia Natalia Super sprawa z tymi pakietami! Pakiet Biegacza OS1st - pasuje dla mnie idealnie, właśnie tego potrzebowałam Dzięki OS1st !!! http://os1st.pl/produkty/pakiety-promocyjne
 • Dominik Dominik Wydaje mi się że dynamiczne opaski kompresyjne są dobrym wyborem, ale można je nosić ograniczoną ilość godzin... Osobiście używam ich podczas uprawiania sportu, a na codzień kupiłem wkładki ortopedyczne Australijskiej firmy FootWave. Taki zestaw sprawdza się u mnie idealnie :D Polecam sprawdzcie sami: http://pl.footwave.com/

Popularne

ROZCIĘGNO PODESZWOWE – 5 ĆWICZEŃ ROZCIĄGAJĄCYCH.

ROZCIĘGNO PODESZWOWE – 5 …

Istnieje wiele ćwiczeń i metod określających sposoby rozciąg...

SKŁONNOŚĆ DO ŻYLAKÓW A AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA.

SKŁONNOŚĆ DO ŻYLAKÓW A AK…

Naprzemienna kompresja strefowa w produktach OS1st wspomaga ...

DLACZEGO BIEGACZE UWIELBIAJĄ KOMPRESJĘ?

DLACZEGO BIEGACZE UWIELBI…

CZYLI KOMPRESJA DYNAMICZNA W AKCJI NA NASZYCH ŁYDKACH. ...

KORZYŚCI Z AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ NA ŚWIEŻYM POWIETRZU

KORZYŚCI Z AKTYWNOŚCI FIZ…

ZABEZPIECZ SWÓJ ORGANIZM DYNAMICZNĄ KOMPRESJĄ. Nares...

JAK WŁAŚCIWIE WYBRAĆ OPASKI CZY SKARPETY KOMPRSYJNE?

JAK WŁAŚCIWIE WYBRAĆ OPAS…

Nieważne czy jesteś tylko sezonowym biegaczem czy też wyczyn...

 Szybka dostawa
przesyłką kurierską.

 30 dniowa gwarancja
satysfakcji lub zwrot pieniędzy.

 Masz wątpliwości?
zadzwoń: +48 730 210 411

Dane kontaktowe

Biegnij szybciej, wydajniej, wygodniej. Regeneruj się szybciej i zapobiegaj kontuzjom. OS1st to jedyne opaski kompresyjne z aktywnym systemem naprzemiennych stref kompresji. Zamień swoje skarpety do biegania na opaski kompresyjne OS1st

 • +48 506 310 411

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi innymi usługami:

Zapisz się do Newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, promocjach i rabatach, zapisz się już dziś!