KOMPRESJA I KORZYŚCI DLA TWOJEGO ORGANIZMU.

 • Mar 3, 2017

CZYLI, SKUP SIĘ NA EFEKTYWNYM TRENINGU A OPASKI OS1st POMOGĄ ZAPRACOWAĆ NA TWOJĄ WYDAJNOŚĆ, REGENERACJĘ I KOMFORT.
Trenujesz, pocisz się, wytężasz siły…pamiętaj zawsze, że kluczem do sukcesu jest połączenie odpowiednich zasad treningowych, właściwej diety, zawsze wskazanej regeneracji oraz odpoczynku.

Ważne jest, aby połączenie wszystkich tych elementów pracowało na osiągnięcie jak najwyższej efektywności dzięki wykorzystaniu maximum możliwości organizmu w danym momencie. W tym procesie osiągania treningowej perfekcji pomocne okazują się również opaski o naprzemiennej kompresji OS1st. Zwiększają one przepływ krwi, co ma bezpośredni wpływ na poprawę krążenia, a w efekcie wiąże się z lepszym dotlenieniem mięśni oraz usunięciem nieprzyjaznych dla organizmu substancji prowadząc w ten sposób do szybszej regeneracji. Za medycznie udowodnionym pozytywnym wpływem kompresji na nasz organizm podążają niezwykle istotne dla każdego sportowca - odczucia. Poczucie większej wolności i swobodny podczas biegu, lekkość, która niemalże dodaje skrzydeł. A to wszystko w równowadze ze swoim organizmem, przy wykorzystaniu wszystkich możliwości, zachowując to co ważne w sporcie – przyjemność. I tak krok po kroku, osiągając kolejne założone cele na drodze do sukcesu z pomocą opasek OS1st, które zwiększają naszą zdolność do lepszego działania.

Naprzemienna, dynamiczna kompresja w opaskach OS1st – KORZYŚCI DLA ORGANIZMU:

 • Stymulacja układu krążenia
 • Poprawa działania układu limfatycznego
 • Aktywacja mikrokrążenia
 • Obniżenie poziomu bolesności mięśni i przyspieszona regeneracja
 • Stabilizacja struktur więzadłowo-mięśniowych
 • Ograniczenie ruchomość tkanek i redukcja przeciążeń
 • Obniżenie ryzyka kontuzji
os1st dynamiczna kompresja skarpety do biegania

Jeśli chcemy potwierdzić wszystkie korzyści, które przynosi kompresja dla naszego organizmu, powinniśmy zagłębić się w medyczny aspekt jej działania.

Początkowo pojęcie kompresji znane i wykorzystywane było jedynie w medycynie, szczególnie w chorobach układu żylnego. Jednak wraz z rozwojem cywilizacyjnym i technologicznym kompresja zaczęła być wykorzystywana również w sporcie.

Kompresja wpływa na dwa podstawowe układy: układ żylny i układ chłonny. Układ żylny składa się z żył (łac. venae), które odprowadzają krew z naczyń włosowatych do przedsionków serca. Naczynia żylne są około 20 razy bardziej podatne niż tętnice. Krew w żyłach płynie wolniej oraz przeciwnie do działania siły ciężkości. Dlatego też żyły posiadają zastawki, które uniemożliwiają cofanie się krwi. Przepływ krwi możliwy jest również dzięki pompie mięśniowej mięśni szkieletowych. W czasie ruchu, skurcz mięśni szkieletowych kończyn dolnych powoduje ucisk na żyły i wzrost powrotu krwi do serca. Ponadto w czasie oddychania, a dokładniej w fazie wdechu, ujemne ciśnienie w klatce piersiowej wpływa pozytywnie na wzrost powrotu krwi. W żyłach znajduje się do 75 % krążącej krwi.

Układ chłonny lub inaczej układ limfatyczny (łac. systema lymphaticum) to otwarty układ naczyń i przewodów, którymi płynie jeden z płynów ustrojowych zwany limfą, która bierze swój początek ze śródmiąższowego przesączu znajdującego się w tkankach. Układ naczyń chłonnych połączony jest z układem krążenia krwi. Oprócz układu naczyń chłonnych w skład układu limfatycznego wchodzą także narządy i tkanki limfatyczne. Najważniejszą funkcją układu chłonnego jest obrona przed zakażeniami oraz cyrkulacja płynów ustrojowych. Limfa porusza się w naczyniach limfatycznych za pomocą mięśni.

W pozycji stojącej krew płynie przez żyły wolno, a ciśnienie żylne (wysokość słupa krwi pomiędzy stopą a prawym przedsionkiem) wynosi 80-100 mg Hg. Gdy chodzimy, przepływ krwi jest przyspieszony przez pompę mięśniową goleni i stopy i redukuje ciśnienie żylne. Fizjologiczny przepływ w układzie żylnym przebiega od skóry do wewnątrz i od stóp do góry i jest antygrawitacyjny. Działające siły to te które działają z tyłu , czyli pompa mięśniowa i te działające z przodu, czyli ujemne ciśnienie w klatce piersiowej. Użycie produktu kompresyjnego powoduje zwiększenie prędkości przepływu, a właściwie odpływu żylnego w wyniku zmniejszenia średnicy żył pod wpływem ucisku. Kompresja powoduje wzmożenie działania pompy mięśniowej i ogranicza zastój żylny. Pod wpływem kompresji zmniejszeniu ulega ciśnienie w początkowych naczyniach chłonnych, poprawiając przepływ chłonki (inaczej limfy, łac. lympha – płyn tkankowy spływający do naczyń chłonnych, tworzących układ naczyń limfatycznych), zwiększa się proces resorpcji, czyli wchłaniania (łac. resorptio) w części żylnej i dzięki temu płyn łatwiej powraca do układu żylnego, zmniejszając tym samym szansę na tworzenie się obrzęków.

nadpronacja blog 01

Kompresja dodatkowo aktywuje mikrokrążenie. Pojęcia mikrokrążenie używamy bardzo często, ale czy tak naprawdę rozumiemy co się pod nim kryje? Cały sens istnienia układu krążenia oraz bicia serca sprowadza się do dostawy życiodajnej krwi przez mikrotętnice do tzw. naczyń włosowatych, czyli do obszaru wymiany substancji między krwią a tkankami i narządami. Ten krytyczny odcinek krwioobiegu nazywa się mikrokrążeniem. Sieć naczyń obszaru mikrokrążenia składa się z "grubszych" mikrotętniczek i cieńszych włośniczek (kolor różowy) oraz niemal identycznej sieci naczyń „odsysających” odpady komórkowej przemiany materii (kolor niebieski). Ta ostatnia składa się z kapilar żylnych i mikrożyłek. Warto zauważyć, że cały ten układ mikrotętnic, żył i naczyń włosowatych, pomiędzy którymi dokonuje się w mikrokrążeniu wymiana substancji, obejmuje całe ciało i jest ogromną siecią. Tlen i substancje odżywcze po wykorzystaniu przez komórki są wydalane do płynu tkankowego jako metabolity w postaci nieprzyjaznych dla organizmu substancji, takich jak: dwutlenek węgla, mocznik, itp. „Wysysanie” do krążenia żylnego płynu tkankowego pełnego tych nieprzyjaznych produktów komórkowej przemiany materii jest finałem mikrokrążenia.

Powszechnie uważa się, że wysiłek fizyczny dobrze wpływa na drenaż żylny. Jednak wysiłek o zbyt dużej intensywności i niedostateczny odpoczynek mogą obciążać układ żylny, powodując w nim zastój i nadciśnienie oraz uszkodzenie układu zastawkowego. Może to prowadzić do pogorszenia możliwości wysiłkowych i zwiększenia ryzyka urazów. W mięśniach akumulują się produkty przemiany materii jak wolne rodniki, kwas mlekowy czy CO2 co pogarsza dostarczenie tlenu do mięśni i powiększa możliwość urazu.

Aby odwrócić wyżej wymienione zmiany w naszym organizmie podczas treningów w sporcie zaczęto stosować kompresję. Produkty kompresyjne w sporcie wykorzystują najniższe klasy kompresji. Wysokie klasy kompresji mogą powodować częściowe zaciśnięcie tętnic i spowodować względne niedokrwienie kończyny. U sportowców nie są one wykorzystywane i nie są potrzebne, gdyż większa kompresja głównie likwiduje obrzęki spowodowane chorobą naczyń żylnych i limfatycznych.

Stosowanie produktów kompresyjnych w sporcie pomaga zredukować obrzęk powysiłkowy, obniża poziom DOMS (opóźniona bolesność mięśniowa), zmniejsza ryzyko wystąpienia urazów tkanek miękkich oraz zmniejsza reakcję zapalną w wyniku zmęczenia mięśni, przyspieszając powrót sprawności i siły mięśniowej do stanu sprzed wysiłku. Poprawia funkcje termoregulacyjną, zwiększa zawartość O2 w tkance mięśniowej, poprawia ekonomikę ruchu oraz przyspiesza usuwanie mleczanów podczas wypoczynku.

Warto wziąć pod uwagę wszystkie aspekty, również rodzaj zastosowanej kompresji, nie tylko jej klasę. Wywołany ucisk powinien przebiegać z dolnej do górnej części kończyny. Najbardziej naturalny, podobny bowiem do ucisku generowanego w organizmie, wpływający na żylny powrót, jest ucisk sekwencyjny, czyli kompresja dynamiczna. Ucisk statyczny jest poważnym ograniczeniem, gdyż wyroby z kompresją statyczną wywołują ucisk o stałym nasileniu na każdą część pokrywanej powierzchni co może zaburzyć naturalny proces krążenia, a przy zastosowaniu niewłaściwie dobranej klasy kompresji lub nieodpowiednim doborze rozmiaru produktu, wywołać efekt opaski uciskowej, co może być tragiczne w skutkach.

Kompresja dynamiczna zmniejsza przekrój żył i przywraca czynność zastawek żylnych przez zbliżenie ich płatków. Rośnie prędkość przepływu krwi żylnej, zmniejsza się przekrwienie tkanek i ilość krwi w naczyniach włosowatych. Wpływa to także na zmniejszenie lepkości krwi. Kompresja dynamiczna poprawia również działanie pompy mięśniowej, zmniejsza objętość krwi w żyłach kończyn dolnych, obniża ciśnienie żylne. W tkankach ucisk podwyższa ciśnienie śródtkankowe i zwiększa wchłanianie płynu obrzękowego. Wpływa także pozytywnie na działanie funkcji fibrynolitycznej śródbłonka (łac. endothelium, wysoce wyspecjalizowana wyściółka naczyń krwionośnych i limfatycznych), czyli prościej mówiąc rozpuszcza skrzepy (fibryny) krwi.

Przy stosowaniu produktów kompresyjnych w medycynie, lekarze określili listę przeciwwskazań do zastosowania kompresjoterapii u pacjentów. Uprawiając sport i używając sportowych produktów kompresyjnych, warto przy okazji okresowych badań zapytać lekarza o jakiekolwiek przeciwwskazania ze strony naszego organizmu. Bo choć w sporcie nie używa się najwyższych stopni ucisku i zastosowana kompresja nie ma większych przeciwwskazań to warto zawsze mieć szerszy obraz i profesjonalnie podejść do tematu.

Dodaj komentarz

Upewnij się że pola oznaczone * zostały wypełnione poprawnie.

Opinie

 • Klaudia Klaudia Po cwieczeniach w opaskach os1st nogi wydaja się o wiele mniej zmęczone :D Moge trenować dłużej i wydajniej.
 • Artur Artur Używam opasek kompresyjnych podczas biegania i sprawdzają się napawde świetnie! Polecam :D
 • Marek Marek Używawłem opaski kompresyjne FS6 w zzeszłym roku podczas wędrówek górskich po Tatrach :D i jestem mega zadowolony. Polecam !!!
 • Natalia Natalia Super sprawa z tymi pakietami! Pakiet Biegacza OS1st - pasuje dla mnie idealnie, właśnie tego potrzebowałam Dzięki OS1st !!! http://os1st.pl/produkty/pakiety-promocyjne
 • Dominik Dominik Wydaje mi się że dynamiczne opaski kompresyjne są dobrym wyborem, ale można je nosić ograniczoną ilość godzin... Osobiście używam ich podczas uprawiania sportu, a na codzień kupiłem wkładki ortopedyczne Australijskiej firmy FootWave. Taki zestaw sprawdza się u mnie idealnie :D Polecam sprawdzcie sami: http://pl.footwave.com/

Popularne

ROZCIĘGNO PODESZWOWE – 5 ĆWICZEŃ ROZCIĄGAJĄCYCH.

ROZCIĘGNO PODESZWOWE – 5 …

Istnieje wiele ćwiczeń i metod określających sposoby rozciąg...

SKŁONNOŚĆ DO ŻYLAKÓW A AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA.

SKŁONNOŚĆ DO ŻYLAKÓW A AK…

Naprzemienna kompresja strefowa w produktach OS1st wspomaga ...

DLACZEGO BIEGACZE UWIELBIAJĄ KOMPRESJĘ?

DLACZEGO BIEGACZE UWIELBI…

CZYLI KOMPRESJA DYNAMICZNA W AKCJI NA NASZYCH ŁYDKACH. ...

KORZYŚCI Z AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ NA ŚWIEŻYM POWIETRZU

KORZYŚCI Z AKTYWNOŚCI FIZ…

ZABEZPIECZ SWÓJ ORGANIZM DYNAMICZNĄ KOMPRESJĄ. Nares...

JAK WŁAŚCIWIE WYBRAĆ OPASKI CZY SKARPETY KOMPRSYJNE?

JAK WŁAŚCIWIE WYBRAĆ OPAS…

Nieważne czy jesteś tylko sezonowym biegaczem czy też wyczyn...

 Szybka dostawa
przesyłką kurierską.

 30 dniowa gwarancja
satysfakcji lub zwrot pieniędzy.

 Masz wątpliwości?
zadzwoń: +48 730 210 411

Dane kontaktowe

Biegnij szybciej, wydajniej, wygodniej. Regeneruj się szybciej i zapobiegaj kontuzjom. OS1st to jedyne opaski kompresyjne z aktywnym systemem naprzemiennych stref kompresji. Zamień swoje skarpety do biegania na opaski kompresyjne OS1st

 • +48 506 310 411

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi innymi usługami:

Zapisz się do Newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, promocjach i rabatach, zapisz się już dziś!