KOMPRESJA STREFOWA W CROSSFIT

  • Mar 25, 2020

Każdy rodzaj sportu spowodować może mniejsze lub większe obrażenia. Jedną z dyscyplin, gdzie ryzyko kontuzji jest większe niż zwykle, jest CrossFit. Nie znaczy to jednak, że należy z tego sportu zrezygnować – są powody, dla których CrossFit podbija serca aktywnych fizycznie.

Każdy rodzaj sportu spowodować może mniejsze lub większe obrażenia. Jedną z dyscyplin, gdzie ryzyko kontuzji jest większe niż zwykle, jest CrossFit. Nie znaczy to jednak, że należy z tego sportu zrezygnować – są powody, dla których CrossFit podbija serca aktywnych fizycznie. Wystarczy wiedzieć, na co uważać a w najgorszym wypadku jak leczyć.

Za sprawą zapalonych amerykańskich żołnierzy i profesjonalnych trenerów Crossfit w ciągu ostatniej dekady dołączył do głównego nurtu sportów dostępnych praktycznie dla każdego. Niezaprzeczalnym jest, że Crossfit to już nie tylko WOD (workout of the day), ale również styl życia. Uczestnicy tworzą fora, na których wymieniają się doświadczeniami i nowymi planami treningowymi, przesyłają sobie bogato białkowe diety na masę czy koktajle na redukcję tkanki tłuszczowej. Organizują zawody i eventy. Przede wszystkim pomagają ludziom schudnąć, zmienić swoje ciało i nierzadko również sposób postrzegania siebie i niezmiennie pociągają za sobą coraz to nową rzeszę zwolenników.

Jednak crossfit został uznany, jako jeden z programów fitness o najwyższym ryzyku wystąpienia urazu czy kontuzji. Ćwiczenia wymagające dużej siły, nierzadko ciężkiego ładunku czy wyciągów technicznych, a do tego ograniczenia czasowe i wysoka intensywność ćwiczeń stanowią poważne zagrożenie dla początkujących lub zapominalskich.

Pierwszą i najważniejszą zasadą w celu uniknięcia kontuzji jest wybrać odpowiedni obiekt CrossFit z dobrze przeszkoloną i profesjonalną kadrą trenerów, którzy zobowiązani są do minimalizacji czynników ryzyka. Jednak istnieje również wiele kroków, które sportowiec sam może podjąć, aby odpowiednio zabezpieczyć się przed urazami.

Poniżej przedstawiono niektóre z najczęstszych urazów związanych z Crossfit oraz rodzaj opaski, który może pomóc im zapobiegać.

Łokcie

Słaba forma oraz zbyt niska elastyczność włókien może spowodować wiele urazów podczas treningu. Najczęstszą kontuzją jest tzw. łokieć tenisisty (tak! Ta kontuzja może pojawić się nie tylko podczas gry w tenisa!), czyli zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Kontuzja Objawia się poprzez ból promieniujący zgodnie z przebiegiem mięśnia w kierunku przedramienia i nadgarstka. Stan wywołany jest przez powtarzający się w Crossfit ruch pull-up, push-up i wyciągi. Objawy mogą trwać od 3 – 12 tygodni. Rozwiązaniem - oprócz odpowiedniej rozgrzewki i przygotowania do treningu - może być opaska ES3 (elbow compression sleeve) przynosząca przede wszystkim ulgę w dolegliwościach bólowych a ponadto dzięki strefom zmiennej kompresji pobudza układ krążenia oraz limfatyczny redukując stany zapalne i obrzęki. ES3 to również opaska z kategorii „braces”, co oznacza, że stabilizuje wybrany obszar (np. może zastąpić miękki taping a jest wielokrotnego użytku).

Nadgarstki

OS1st crossfitPrawie każde ćwiczenie w Crossfit powoduje obciążenie nadgarstków, co czyni je jedną z najczęściej kontuzjowanych części ciała w tej dyscyplinie sportu. Pompki, pull-up, burpee (czyli popularne padnij-powstań) powodują znaczny nacisk na nadgarstki poprzez zmuszanie ich, aby utrzymały ciężar całego ciała. Ryzykowne dla nadgarstków są również dynamiczne ćwiczenia z obciążeniami (kettle, opony, worki). Najważniejszą zasadą zapobiegania urazom jest tutaj ścisła współpraca z trenerem, który pomoże zaaklimatyzować się przed podjęciem trudniejszych wyzwań. Założenie opaski kompresji strefowej WS6 (wrist compression sleeve) zdecydowanie zmniejszy również ryzyko obrażeń i zapewni znacznie większe wsparcie niż zwykłe tkaniny lub taśmy. Opaska WS6 przynosi ulgę w zespołach bólowych nadgarstka, poprawia krążenie oraz zmniejsza obrzęki, stabilizuje i wzmacnia naturalną pracę nadgarstka.

Nogi

Skręcenia, złamania i naderwania oraz urazy ścięgna Achillesa są jednym z najczęstszych urazów kończyn dolnych u crossfitterów. Przeciążenia, a w wyniku tego kontuzje ścięgna Achillesa spowodowane są powtarzającymi się napięciami i nadużywaniami przy dużych obciążeniach siłowych jak np. przysiady ze sztangą. Pamiętajmy aby nie grać bohatera. Zasada „no pain – no gain” nie zawsze jest rozsądna, ból jest zawsze pierwszym objawem i powinien być dla nas wyraźnym sygnałem, że coś jest nie tak. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości dalsze ćwiczenia zwiększają ryzyko urazu czy długotrwałej kontuzji. Aby wesprzeć mięśnie oraz leczyć i zmniejszać ryzyko obrażeń w przyszłości, zalecane jest stosowanie opaski FS6+ (opaska na łydkę i staw skokowy). Jest to opaska stanowiąca zaawansowane zaopatrzenie sportowe dla większej wydajności i lepszej regeneracji. Poprawia krążenie krwi oraz zwiększenie natlenowania tkanek i redukcje stężenia mleczanów. W rezultacie przekłada się na przyśpieszoną regenerację po treningu i zwiększonym wysiłku. Innymi słowy, znacznie i odczuwalnie zmniejszy się DOMS (zespół powysiłkowej bolesności mięśni). Ważna jest tutaj również stabilizacja stawu skokowego, który w crossficie ulega dużym przeciążeniom. Warto rozważyć dobranie odpowiedniej wkładki korygującej (np. dynamiczne Vasyli Medical), które zadbają o odpowiednie odciążenie, ale przede wszystkim o przywrócenie naturalnych osi ruchu we wszystkich trzech płaszczyznach. Osoby z utrwaloną pronacją (stopa koślawa) oraz opadniętymi łukami (stopa płaska) są szczególnie narażone i przed treningami powinny zasięgnąć rady certyfikowanego biomechanika.

Kolana

Urazy kolan są niezwykle popularne wśród miłośników CrossFit. Chociażby podczas przysiadów z sztangą, power snatch (rwanie z półprzysiadu) czy box jumps (czyli popularnych wskoków na skrzynię). Niewłaściwa technika podczas ćwiczeń może spowodować uraz ścięgien (najczęśniej skręceniu ulega ACL przy nadmiernym obróceniu), kolano biegacza czy ITBS (syndrom pasma biodrowo-piszczelowego) i inne. Rozwiązaniem oczywiście jest odpowiednia praca z trenerem, w celu określenia poprawności wykonywanych ćwiczeń oraz zadbanie o stabilizację i regenerację stawu kolanowego. Pomocna okazuje się opaska KS7 (knee compression sleeve), która nie tylko redukuje obrzęki, łagodzi dolegliwości bólowe, przynosi ulgę przy obrzękach stawu kolanowego, ale również wspiera i stabilizuje rzepkę oraz zapewnia dodatkową ochronę podczas aktywności fizycznej.

Sport jest bardzo ważną dziedziną ludzkiego życia, a umięśnione i zadbane ciało stało się swego rodzaju kultem. Odpowiednią dietą i ćwiczeniami fizycznymi jesteśmy w stanie zmienić swoje ciało w krótkim okresie czasu. Jednak oprócz przygotowania fizycznego i merytorycznego pamiętajmy również o dobrym zaopatrzeniu ortopedyczno-sportowym.

Dodaj komentarz

Upewnij się że pola oznaczone * zostały wypełnione poprawnie.

Opinie

  • Klaudia Klaudia Po cwieczeniach w opaskach os1st nogi wydaja się o wiele mniej zmęczone :D Moge trenować dłużej i wydajniej.
  • Artur Artur Używam opasek kompresyjnych podczas biegania i sprawdzają się napawde świetnie! Polecam :D
  • Marek Marek Używawłem opaski kompresyjne FS6 w zzeszłym roku podczas wędrówek górskich po Tatrach :D i jestem mega zadowolony. Polecam !!!
  • Natalia Natalia Super sprawa z tymi pakietami! Pakiet Biegacza OS1st - pasuje dla mnie idealnie, właśnie tego potrzebowałam Dzięki OS1st !!! http://os1st.pl/produkty/pakiety-promocyjne
  • Dominik Dominik Wydaje mi się że dynamiczne opaski kompresyjne są dobrym wyborem, ale można je nosić ograniczoną ilość godzin... Osobiście używam ich podczas uprawiania sportu, a na codzień kupiłem wkładki ortopedyczne Australijskiej firmy FootWave. Taki zestaw sprawdza się u mnie idealnie :D Polecam sprawdzcie sami: http://pl.footwave.com/

Popularne

ROZCIĘGNO PODESZWOWE – 5 ĆWICZEŃ ROZCIĄGAJĄCYCH.

ROZCIĘGNO PODESZWOWE – 5 …

Istnieje wiele ćwiczeń i metod określających sposoby rozciąg...

SKŁONNOŚĆ DO ŻYLAKÓW A AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA.

SKŁONNOŚĆ DO ŻYLAKÓW A AK…

Naprzemienna kompresja strefowa w produktach OS1st wspomaga ...

DLACZEGO BIEGACZE UWIELBIAJĄ KOMPRESJĘ?

DLACZEGO BIEGACZE UWIELBI…

CZYLI KOMPRESJA DYNAMICZNA W AKCJI NA NASZYCH ŁYDKACH. ...

KORZYŚCI Z AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ NA ŚWIEŻYM POWIETRZU

KORZYŚCI Z AKTYWNOŚCI FIZ…

ZABEZPIECZ SWÓJ ORGANIZM DYNAMICZNĄ KOMPRESJĄ. Nares...

JAK WŁAŚCIWIE WYBRAĆ OPASKI CZY SKARPETY KOMPRSYJNE?

JAK WŁAŚCIWIE WYBRAĆ OPAS…

Nieważne czy jesteś tylko sezonowym biegaczem czy też wyczyn...

 Szybka dostawa
przesyłką kurierską.

 30 dniowa gwarancja
satysfakcji lub zwrot pieniędzy.

 Masz wątpliwości?
zadzwoń: +48 730 210 411

Dane kontaktowe

Biegnij szybciej, wydajniej, wygodniej. Regeneruj się szybciej i zapobiegaj kontuzjom. OS1st to jedyne opaski kompresyjne z aktywnym systemem naprzemiennych stref kompresji. Zamień swoje skarpety do biegania na opaski kompresyjne OS1st

  • +48 506 310 411

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi innymi usługami:

Zapisz się do Newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, promocjach i rabatach, zapisz się już dziś!