Sezon zimowy, czyli wyścig z czasem i walka z organizmem.

  • Gru 7, 2016

To co hucznie nazywamy „sezonem zimowym” dla wielu osób, z powodu obowiązków, kończy się jedynie tygodniowym lub dwutygodniowym wyjazdem na ferie zimowe lub weekendowym wypadem na stok. I wtedy zaczyna się wyścig z czasem, a tak naprawdę wyścig z możliwościami wytrzymałościowymi naszego organizmu. Brak odpowiedniego przygotowania, wielogodzinne szusowanie po stokach czy towarzyszenie dzieciom na lodowisku, często kończy się niestety przeciążeniami czy kontuzją.

Amatorzy białego szaleństwa zawsze cieszą się z nadchodzącego sezonu zimowego, a profesjonalni sportowcy standardowo ciężko przygotowują się do nadchodzących startów. I choć Ci drudzy znacznie lepiej zdają sobie sprawę jak ważne jest odpowiednie przygotowanie swojego ciała do nowych wyzwań, to amatorzy często niestety po 11 miesiącach za biurkiem zakładają narty, wskakują na deskę czy idą na lodowisko bez dobrej „zaprawy”. A właśnie o niej w pierwszej kolejności musimy pamiętać przed rozpoczęciem nowego sezonu zimowego.

winter blog 01

ZAPRAWA, CZYLI PRZYGOTUJ SIĘ DO BOJU!

O tym, że powinno się dbać o kondycję fizyczną i zdrowy tryb życia przez cały rok, wszyscy doskonale wiemy…Kto jednak przekłada to na praktykę? Nawet jeśli nie znajdujemy się w tej grupie osób, to zawsze powinniśmy pamiętać, że choć minimum cztery tygodnie przed rozpoczęciem sezonu zimowego powinniśmy zadbać o odpowiedni trening. Trening, który pozwoli wytrzymać obciążenia i napięcia jakim poddawane będą nasze mięśnie na stoku. Dla nikogo nie jest tajemnicą, że kluczem do sukcesu są w tym przypadku mocne nogi. Wzmocnienie mięśni brzuchatych łydek, mięśnia dwugłowego i czworogłowego uda oraz mięśni pośladkowych to pierwszy niezbędny zestaw ćwiczeń. Poza tym nie możemy również zapomnieć o stabilnym tułowi, mięśniach brzucha, pleców, ramion oraz nadgarstków . W sportach zimowych poza wzmocnieniem mięśni niezbędna jest także poprawa równowagi i koordynacji oraz wzmocnienie naturalnej stabilizacji. Tak więc dużo pracy przed nami!

Jeśli przejdziemy proces przygotowawczy zadowalająco, kolejnym etapem, który możemy rozpocząć na 2-3 dni przed wyjazdem i kontynuować go przed każdym wyjściem na stok, czy wyskokiem na łyżwy, jest rozciąganie. Warto przed sezonem poprawić ruchomość stawów oraz elastyczność mięśni i więzadeł. Przyda nam się również poprawa wytrzymałości i wydajne płuca..ale to już dłuższa historia, której nie da się wypracować w zaledwie kilka chwil przed sezonem. Regularne bieganie, rolki czy gra w koszykówkę idealnie poprawiają wytrzymałość organizmu, której efekty możemy ocenić na stoku.

ZIMA NIE BOLI...

A przynajmniej nie powinna! Niestety podczas sportów zimowych łatwo o uraz czy przeciążenie, a sam wybór akcesoriów redukujących ryzyko kontuzji przyprawia o ból głowy. Jak się w tym odnaleźć?

Wybierajmy tylko te akcesoria, których skuteczność możemy zweryfikować. Dobrym przykładem dla sportów zimowych są stabilizatory miękkie kompresji strefowej OS1st, nazywane często opaskami dynamicznymi. To przede wszystkim wyrób medyczny i to nie tylko z nazwy – jest zarejestrowanym wyrobem medycznym w Polsce (8% VAT), w UK (certyfikat MHRA) oraz USA (FDA). Co najważniejsze, opaski OS1st są niezwykle wygodne i jednocześnie często zastępują większe, mniej wygodne ortezy czy taping.

Buty narciarskie, snowboardowe czy łyżwy unieruchamiają naszą stopę i ograniczają ruchomość goleni. I choć jest to ich podstawową funkcją, to powoduje to niestety, że zaburzony zostaje proces krążenia krwi w kończynach dolnych, a przeciążenia z unieruchomionych kompleksów stawowo-ruchowych przenoszą się na inne partie (np. staw kolanowy). Do mięśni dopływa mniej krwi, przez co są one mniej odżywione - często nawet dochodzi do skurczu. Zaburzona jest również nasza naturalna stabilizacja, gdyż funkcje stabilizujące przejęte są przez struktury nieobjęte unieruchomieniem. To właśnie jest przyczyną często odczuwanych bólów łydek i goleni – to one najbardziej „prężą” się, aby utrzymać równowagę. Po całym dniu takiego wysiłku nie trudno o upadek, bóle zmęczeniowe czy obrzęki.

Efektywnym rozwiązaniem okazują się stabilizatory CS6 i FS6+ marki OS1st. Działają one jak pompa krążeniowo-limfatyczna gwarantując idealny przepływ krwi i większe natlenowanie tkanek redukując w ten sposób ryzyko wszelkiego rodzaju skurczów, obrzęków i efektu „zimnych stóp”. Najważniejsza jest jednak wzmocniona stabilizacja – opaski kompresyjne OS1st stymulują naturalną stabilizację poprzez wzmacnianie głębokich struktur więzadłowo-mięśniowych oraz posiadają specjalne, dodatkowe strefy stabilizacji zmniejszając dzięki temu ilość mikrourazów.

Niestety przy uprawianiu sportów zimowych zawsze jesteśmy narażeni na kontuzje. Brak odpowiedniego przygotowania, forsowanie własnych możliwości, brak kultury na stoku czy po prostu nieszczęśliwy wypadek mogą przyczynić się do powstania urazu. OS1st jest również przygotowany do towarzyszenia na tym etapie przygody z sezonem zimowym. Stabilizatory miękkie kompresji strefowej OS1st nierzadko zastępują miękkie i półtwarde ortezy, redukują ból i mogą być stosowane w stanach przed i pozabiegowych. W asortymencie OS1st posiada stabilizatory mogące pomóc w dochodzeniu do pełnej sprawności po urazach stawu skokowego (AF7, FS6, FS6+), łydki (CS6, FS6+), stawu kolanowego (KS7, PS3), uda (QS4), nadgarstka (WS6) czy łokcia (ES3).

TO BYŁY SEKUNDY...!

Zdradliwa nierówność terenu czy nieprzewidziana kolizja na stoku lub lodowisku z drugą osobą. BUM! Co wtedy?

Wtedy w pierwszej kolejności niezbędna jest odpowiednia diagnoza i opieka lekarska, a następnie właściwa rehabilitacja, która pozwoli nam wrócić do pełnej sprawności w nowym sezonie zimowym, czy też wznowić treningi w przypadku profesjonalistów.

Szczęśliwie nie wszystkie przygody sportowe zimą muszą kończyć się u ortopedy. Jakie urazy najczęściej mogą nam się przytrafić i jak sobie z nimi radzić?

snow

 

Badania wskazują, że najczęstszymi kontuzjami doznawanymi w trakcie uprawiania sportów zimowych są:

narciarswo – urazy stawu kolanowego

Narciarstwo należy do najczęściej wybieranych form aktywności fizycznej w okresie zimowym. I choć wielu narciarzy używa nart carvingowych, które są o wiele mniej wymagające niż klasyczne narty proste, to nie trudno o kontuzje. Podczas jazdy na nartach stopa jest ustabilizowana w pancernym bucie, co powoduje, że staw kolanowy jest narażony na działanie sił skrętnych. Poza tym mamy do czynienia z dużą prędkością, która w połączeniu z wydłużeniem dźwigni, jaką jest noga z nartą, stanowi dodatkowe zagrożenie. W przypadku narciarzy 30-40% wszystkich urazów na nartach stanowią urazy kolan, a wśród nich najczęściej dochodzi do zerwania i naderwania więzadeł krzyżowych, pęknięcia lub zmiażdżenia łękotki, złamania kości czy urazów kompresyjnych, czyli takich, do których dochodzi w wyniku silnego nacisku kości piszczelowej na kość udową, powodując zmiażdżenie chrząstek w stawie kolanowym.

snowbord – urazy nadgarstka

Z każdym sezonem snowboard staje się coraz bardziej popularny wśród sportów zimowych. Ustawienie dwóch stóp na jednej desce, skierowanych w tę samą stronę w naturalny sposób chroni snowboardzistów od poważnych urazów stawów kolanowych. Całe obciążenie spada jednak na ręce, które w przypadku snowboardu są niezwykle aktywne gdyż pozycja snowboardowa wymusza zmianę środka ciężkości w czasie jazdy. Do najczęstszych obrażeń w tym sporcie należą złamania i zwichnięcia nadgarstka (25% wszystkich kontuzji snowboardzistów), które najczęściej zdarzają się podczas upadków.

łyżwiarswo – urazy stawu skokowego

Wyjście na lodowisko stanowi świetną zabawę dla osób w każdym wieku, często niestety z tej formy aktywności fizycznej korzystają osoby zupełnie do tego nieprzygotowane. W związku z tym, że buty łyżwiarskie nie stanowią takiego pancerza jak buty narciarskie czy snowboardowe, w przypadku tej dyscypliny, poza wieloma siniakami możemy nabawić się skręcenia stawu skokowego.

ski skate

OS1st proponuje dla poszczególnych dyscyplin sportowych sezonu zimowego, następujące rozwiązania:

NARCIARSTWO

KS7 – stabilizator na staw kolanowy, stabilizuje oraz zwiększa mobilność kolana (7 stref dynamicznej kompresji strefowej), co jest niezwykle istotne w przypadku przełożenia wszystkich napięć na staw kolanowy podczas szusowania po stokach. W rehabilitacji po doznanej kontuzji pomaga łagodzić ból oraz zmniejsza obrzęk dzięki poprawie krążenia krwi.

PS3 – stabilizacja rzepki, idealne wsparcie ortopedyczne w tzw, zespole kolana skoczka (3 strefy dynamicznej kompresji strefowej).

SNOWBOARD

WS6 - stabilizator nadgarstka, idealnie odciąża, stymuluje, ogranicza bóle ścięgien i mięśni oraz łagodzi obrzęki (6 stref dynamicznej kompresji strefowej). Podczas podpierania się i przy upadkach na snowboardzie nawet jeśli nie doznajemy kontuzji to nasz nadgarstek jest obolały co jest wynikiem wzmożonej pracy i przeciążeń. WS6 poprzez poprawę krążenia i wsparcie stabilizacyjne więzadła poprzecznego nadgarstka łagodzi wszelkie dolegliwości bólowe i opuchliznę.

ŁYŻWIARSTWO

AF7 – stabilizator stawu skokowego (7 stref dynamicznej kompresji strefowej). AF7 jest idealnym rozwiązaniem w przypadku niestabilności stawu skokowego podczas wyjścia na lodowisko i stanowi idealną formę profilaktyki przeciwurazowej stabilizując staw skokowy i idealnie chroniąc ścięgno Achillesa

Stabilizatory miękkie OS1st dzięki tym zaletom, zmniejszają ryzyko wystąpienia urazów tkanek miękkich oraz zmniejszają reakcję zapalną w wyniku zmęczenia mięśni, przyspieszając powrót sprawności i siły mięśniowej.

GRZANE WINO, KOC I OS1ST

Nie popadajmy w panikę – wyjazd w Alpy nie oznacza od razu skręconego stawu skokowego czy zwichnięcia nadgarstka. Jeśli przygotowaliśmy nasz organizm treningiem i wsparliśmy go wygodnymi stabilizatorami, to po porządnej rozgrzewce uraz nam nie straszny. Dlaczego zatem następnego dnia po białym szaleństwie budzimy się z obolałym ciałem i bez energii?

Odpowiednie przygotowanie zmniejszy ryzyko kontuzji, ale nie wyeliminuje zupełnie zmęczenia czy nadwyrężenia rzadko używanych mięśni, ścięgien i więzadeł. Szczęśliwie, proces regeneracji może być przyśpieszony. Wszystkie stabilizatory miękkie OS1st mają wielką dodatkową zaletę, niezwykle ważną w przypadku krótkiego sezonu zimowego. Dzięki swoim działaniom stabilizacyjnym, profilaktycznym, redukującym przeciążenia oraz poprawiającym krążenie, OS1st pomaga nam szybko zregenerować tkanki i wrócić każdego poranka do zimowego szaleństwa.

Jak to robi OS1st? Dzięki temu, że stabilizatorów możemy używać przed, w trakcie i po zejściu ze stoku czy lodowiska, to działają one bardzo aktywnie na nasz układ żylny oraz limfatyczny. Powodują zwiększenie prędkości odpływu żylnego oraz poprawiają przepływ chłonki zmniejszając obrzęki i odżywiając mięśnie. Niezwykle istotna jest również poprawa mikrokrążenia, którego finałem w organizmie jest „wysysanie” do krążenia żylnego płynu tkankowego pełnego nieprzyjaznych produktów komórkowej przemiany materii. Dzięki tym zaletom zostaje przyspieszony proces usuwania mleczanów podczas wypoczynku i „zakwasy” znikają, a wszystko to kiedy wygodnie siedzimy sobie pod ciepłym kocem popijając grzane wino.


...CZY GOTOWI JUŻ NA STOK?

Przed każdym sezonem zimowym trzeba zwrócić uwagę nie tylko na samą przyjemność z uprawiania sportów, ale przede wszystkim trzeba się do niego idealnie przygotować, aby korzystać z sezonu wydajnie i komfortowo, a po jego zakończeniu efektywnie zregenerować organizm.

Teraz tylko nie zapomnij o kasku i czas już na stok!

Dodaj komentarz

Upewnij się że pola oznaczone * zostały wypełnione poprawnie.

Opinie

  • Klaudia Klaudia Po cwieczeniach w opaskach os1st nogi wydaja się o wiele mniej zmęczone :D Moge trenować dłużej i wydajniej.
  • Artur Artur Używam opasek kompresyjnych podczas biegania i sprawdzają się napawde świetnie! Polecam :D
  • Marek Marek Używawłem opaski kompresyjne FS6 w zzeszłym roku podczas wędrówek górskich po Tatrach :D i jestem mega zadowolony. Polecam !!!
  • Natalia Natalia Super sprawa z tymi pakietami! Pakiet Biegacza OS1st - pasuje dla mnie idealnie, właśnie tego potrzebowałam Dzięki OS1st !!! http://os1st.pl/produkty/pakiety-promocyjne
  • Dominik Dominik Wydaje mi się że dynamiczne opaski kompresyjne są dobrym wyborem, ale można je nosić ograniczoną ilość godzin... Osobiście używam ich podczas uprawiania sportu, a na codzień kupiłem wkładki ortopedyczne Australijskiej firmy FootWave. Taki zestaw sprawdza się u mnie idealnie :D Polecam sprawdzcie sami: http://pl.footwave.com/

Popularne

ROZCIĘGNO PODESZWOWE – 5 ĆWICZEŃ ROZCIĄGAJĄCYCH.

ROZCIĘGNO PODESZWOWE – 5 …

Istnieje wiele ćwiczeń i metod określających sposoby rozciąg...

SKŁONNOŚĆ DO ŻYLAKÓW A AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA.

SKŁONNOŚĆ DO ŻYLAKÓW A AK…

Naprzemienna kompresja strefowa w produktach OS1st wspomaga ...

DLACZEGO BIEGACZE UWIELBIAJĄ KOMPRESJĘ?

DLACZEGO BIEGACZE UWIELBI…

CZYLI KOMPRESJA DYNAMICZNA W AKCJI NA NASZYCH ŁYDKACH. ...

KORZYŚCI Z AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ NA ŚWIEŻYM POWIETRZU

KORZYŚCI Z AKTYWNOŚCI FIZ…

ZABEZPIECZ SWÓJ ORGANIZM DYNAMICZNĄ KOMPRESJĄ. Nares...

JAK WŁAŚCIWIE WYBRAĆ OPASKI CZY SKARPETY KOMPRSYJNE?

JAK WŁAŚCIWIE WYBRAĆ OPAS…

Nieważne czy jesteś tylko sezonowym biegaczem czy też wyczyn...

 Szybka dostawa
przesyłką kurierską.

 30 dniowa gwarancja
satysfakcji lub zwrot pieniędzy.

 Masz wątpliwości?
zadzwoń: +48 730 210 411

Dane kontaktowe

Biegnij szybciej, wydajniej, wygodniej. Regeneruj się szybciej i zapobiegaj kontuzjom. OS1st to jedyne opaski kompresyjne z aktywnym systemem naprzemiennych stref kompresji. Zamień swoje skarpety do biegania na opaski kompresyjne OS1st

  • +48 506 310 411

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi innymi usługami:

Zapisz się do Newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, promocjach i rabatach, zapisz się już dziś!