Staw kolanowy

 • Paź 15, 2015

Jeśli po treningu poczujesz ból w kolanie, może to być oznaką urazu stawu kolanowego. Leczenie zależy od tego, jak poważny jest uraz. Dobrą wiadomością jest fakt, że urazom kolana można zapobiegać.

Jeśli po treningu poczujesz ból w kolanie, może to być oznaką urazu stawu kolanowego. Leczenie zależy od tego, jak poważny jest uraz. Dobrą wiadomością jest fakt, że urazom kolana można zapobiegać. Co warto wiedzieć na ten temat?

rehabilitacja kolanaProblematyka urazów sportowych może dotyczyć prawie każdej części ludzkiego ciała. Struktury, które mogą ulec uszkodzeniu, to między innymi: mięśnie, kości, ścięgna czy też więzadła. Stawem najbardziej narażonym na urazy sportowe jest staw kolanowy, który jest jednocześnie jednym z największych stawów w organizmie człowieka. Szacuje się, że urazy kolana stanowią 60-70 % wszystkich urazów sportowych. Ze względu na swoją złożoną budowę i obecność wielu różnorodnych struktur, uszkodzenia stawów kolanowych mogą być bardzo zróżnicowane. Najczęściej występującymi uszkodzeniami są złamania kości w okolicy stawu kolanowego, a także zwichnięcia oraz uszkodzenia w obrębie więzadeł stawu kolanowego. W wielu przypadkach uszkodzenia pourazowe mogą dotyczyć więcej niż jednej struktury i tak jest w przypadku np. tzw. nieszczęśliwej triady O'Donoghue, w której uszkodzeniu ulega więzadło krzyżowe przednie kolana (ACL), więzadło poboczne piszczelowe (MCL) oraz łąkotka przyśrodkowa.

Leczenie urazowych uszkodzeń stawu kolanowego jest zróżnicowane w zależności od rodzaju uszkodzonej struktury, rodzaju urazu, aktywności pacjenta oraz etapu leczenia. W wielu przypadkach sprawdza się tzw. leczenie zachowawcze, które obejmuje przede wszystkim leczenie farmakologiczne oraz kompleksowe usprawnianie pacjenta.

Wśród uszkodzeń urazowych stawów kolanowych wyróżnia się:

 • złamania w obrębie rzepki, kości udowej lub piszczelowej
 • uszkodzenie (naderwanie/zerwanie) więzadła krzyżowego przedniego kolana (ACL) lub więzadła krzyżowego tylnego kolana (PCL)
 • uszkodzenia łąkotek
 • uszkodzenia ścięgien (np. mięśnia czworogłowego)
 • uszkodzenia więzadła rzepki
 • zmiany zapalne w obrębie torebki stawowej lub też innych struktur

OBJAWY, NA KTÓRE POWINIENEŚ ZWRÓCIĆ UWAGĘ:

Kiedy tylko poczujesz ból w kolanie, po pierwsze przerwij trening. I to nie tylko w momencie wystąpienia bólu, ale również do czasu jego ustąpienia. Jeżeli ból sam nie minie albo zdarzy się, że powróci wraz ze wznowieniem treningów, zasięgnij porady lekarza specjalisty. Kontuzje stawu kolanowego to jeden z bardziej dokuczliwych problemów zdrowotnych w wielu dyscyplinach, dlatego też pod żadnym pozorem nigdy nie należy lekceważyć sygnałów, jakie płyną z twoich nóg.

Objawy urazowych uszkodzeń stawu kolanowego różnią się w zależności od rodzaju, lokalizacji, a także stopnia uszkodzenia. Wśród objawów, które poza dolegliwościami bólowymi występują najczęściej, wyróżnia się:

 • ocieplenie oraz zaczerwienienie
 • utykanie i niestabilność stawu
 • obrzęk oraz sztywność stawu (odczuwane też jako „zablokowanie stawu")
 • niemożność wykonania całkowitego zgięcia lub wyprostu

Kontuzje stawu kolanowego to jeden z bardziej dokuczliwych problemów zdrowotnych w wielu dyscyplinach sportowych

JAK LECZYĆ USZKODZONY STAW KOLANOWY?

Leczenie uszkodzeń urazowych stawów kolanowych uzależnione jest przede wszystkim od rodzaju uszkodzonych struktur, stopnia uszkodzenia, etapu leczenia oraz aktywności fizycznej danego pacjenta.

Leczenie zachowawcze w postaci farmakoterapii oraz rehabilitacji stosuje się w przypadku łagodnych uszkodzeń, w fazach ostrych lub u pacjentów, u których zabieg operacyjny z różnych przyczyn nie jest wskazany. W przypadku złamań najczęściej stosuje się opatrunek unieruchamiający (np. gips), którego celem jest ułatwienie procesu samoistnej regeneracji tkanki kostnej. W przypadku złamań w obrębie rzepki, które w wielu przypadkach są złamaniami z przemieszczeniem, stosuje się leczenie operacyjne, w pozostałych przypadkach stosuje się leczenie zachowawcze.

Uszkodzenia więzadeł stawu kolanowego stanowią różnorodną pod kątem leczenia grupę uszkodzeń urazowych w obrębie stawu kolanowego. Rodzaj zastosowanego leczenia w dużej mierze zależny jest od stopnia uszkodzenia więzadła oraz pożądanej aktywności pacjenta. W przypadku więzadła krzyżowego przedniego kolana (ACL), które jest biernym stabilizatorem stawu kolanowego, zaburzenie funkcji ACL prowadzi do niestabilności stawu. U pacjentów aktywnych fizycznie, którzy chcą odzyskać pełną stabilność stawu, niezbędny jest zabieg operacyjny. Obecnie zabieg rekonstrukcji więzadeł stawu kolanowego przeprowadza się za pomocą tzw. metody artroskopowej. Artroskopia polega na wprowadzeniu narzędzi zabiegowych poprzez niewielkie (blisko centymetrowe) dostępy operacyjne. Zaletą tej metody jest przede wszystkim jej zdecydowanie mniejsza inwazyjność, niewielkie blizny oraz krótszy okres unieruchomienia po zabiegu, natomiast nie wszystkie urazowe uszkodzenia stawu kolanowego mogą zostać zoperowane przy użyciu tej metody.

Decyzja lekarza ortopedy dotycząca zastosowania odpowiedniego leczenia poprzedzona jest diagnostyką, która ma na celu ocenę rodzaju, stopnia a także zaawansowania uszkodzeń. Wśród metod diagnostycznych, które są przydatne w ocenie uszkodzeń stawu kolanowego, wyróżnia się badanie RTG (zdjęcie rentgenowskie), USG (badanie ultrasonograficzne) czy też rezonans magnetyczny. Badania dodatkowe bardzo często poprzedzane są testami klinicznymi, których głównym celem jest wstępne wykluczenie lub potwierdzenie podejrzewanych zmian. Najczęściej stosowanymi testami w ocenie stawu kolanowego są na przykład test Pivot-Shift, test Apleya, test Lachmana czy też tzw. test szuflady przedniej.

REGENERUJ I ZAPOBIEGAJ - DYNAMICZNA KOMPRESJA

1W większości przypadków kontuzji stawu kolanowego, zarówno w sytuacjach łagodnych uszkodzeń jak i schorzeń wymagających leczenia ambulatoryjnego, dynamiczna kompresja jest dobrym pomysłem na wspomożenie docelowej terapii. Kompresja powinna być stosowana za każdym razem, kiedy zalecane są masaże uszkodzonych tkanek (lub okolic). Również w przypadku stanów zapalnych lub uszkodzeń mechanicznych przyniesie ona pozytywny rezultat - wszystko za sprawą naprzemiennych stref kompresji. Tworzą one pompę krążeniowo-limfatyczną dzięki czemu stymulują znacząco układ krążenia oraz limfatyczny w obszarze swojego działania. W efekcie, zwiększenie przepływu krwi, odprowadzanie chłonki i lepsze natlenowanie tkanek prowadzi do znacznie szybszej regeneracji. Dodatkowo strefy kompresji w zakresie 20 - 30 mmHg lekko stabilizują staw kolanowy. Polecanym przez nas produktem jest KS6 z gamy produktów OS1st. KS6 to również idealne rozwiązanie w profilaktyce kontuzji i uszkodzenia stawu kolanowego.

POSTĘPOWANIE FIZJOTERAPEUTYCZNE

Postępowanie fizjoterapeutyczne w urazowych uszkodzeniach stawu kolanowego jest zagadnieniem bardzo obszernym. Jak każdy inny aspekt tego typu uszkodzeń, rehabilitacja uzależniona jest od indywidualnego stanu pacjenta i powinna być konsultowana ze specjalistą. Należy pamiętać, że wszelkiego rodzaju działania na własną rękę mogą doprowadzić do pogorszenia stanu osoby usprawnianej. W uproszczeniu postępowanie fizjoterapeutyczne w uszkodzeniach stawu kolanowego można podzielić na okres wczesny, czyli bezpośrednio po urazie lub bezpośrednio po zabiegu, oraz okres późny, czyli okres po ustaniu zaostrzenia objawów lub po wypisie pacjenta z oddziału po zabiegu.

W okresie wczesnym stosuje się przede wszystkim metodę PRICE oraz farmakoterapię, ponieważ głównym celem usprawniania w tym okresie jest zmniejszenie dolegliwości bólowych, stanu zapalnego oraz obrzęku. Ponadto, w zależności od indywidualnego stanu pacjenta, wdraża się różnego rodzaju ćwiczenia, począwszy od ćwiczeń biernych na szynie CPM, poprzez ćwiczenia izometryczne, na ćwiczeniach czynnych skończywszy.

W okresie późnym wachlarz możliwości z zakresu fizjoterapii jest zdecydowanie szerszy, a celem usprawniania jest zwiększenie ruchomości zajętego stawu, wzmocnienie siły mięśni, poprawa stabilizacji stawu oraz propriocepcji (tzw. czucia głębokiego). Rodzaj i intensywność ćwiczeń i zabiegów należy skonsultować ze specjalistą, gdyż niewłaściwie dobrane środki fizjoterapii mogą być przyczyną opóźniania procesu gojenia lub pogorszenia stanu uszkodzonego stawu.

Postępowanie fizjoterapeutyczne w urazowych uszkodzeniach stawu kolanowego powinno być przede wszystkim kompleksowe oraz indywidualnie dostosowane do każdej usprawnianej osoby. Wykwalifikowany terapeuta w porozumieniu z pacjentem ustali właściwy program rehabilitacji, którego celem będzie powrót do możliwie maksymalnej sprawności sprzed wystąpienia urazu.

Przykładowe ćwiczenia stawu kolanowego

Ćwiczenia izometryczne, stosowane w przebiegu rehabilitacji, polegają na pobudzaniu napięcia mięśnia bez zmiany odległości między jego przyczepami. W czasie ćwiczeń izometrycznych nasze mięśnie napinają się, ale nie rozciągają - włókna mięśniowe mają tę samą długość. Intensywność ćwiczeń jest większa wraz ze zwiększającym się oporem, który im przeciwstawiamy.

ĆWICZENIE ZGIĘCIA I WYPROSTU STAWU KOLANOWEGO

POZYCJA WYJŚCIOWA:
• Usiądź na krześle, plecy wyprostowane, nogi zgięte w kolanie.

RUCH:
• Wykonuj naprzemienne ruchy zgięcia i wyprostu w stawie kolanowym. Prostując kolano, dodatkowo przyciągnij stopę.

03

ĆWICZENIE STABILIZACJI STAWU KOLANOWEGO

POZYCJA WYJŚCIOWA:
• Stań obunóż lub jednonóż na poduszce sensomotorycznej.

RUCH:
• Staraj się utrzymać pionową postawę. Gdy tracisz równowagę, pomóż sobie, balansując rękami.

05

ĆWICZENIE IZOMETRYCZNE MIĘŚNIA CZWOROGŁOWEGO UDA

POZYCJA WYJŚCIOWA:
• Usiądź w siadzie prostym. Jedna noga wyprostowana, druga zgięta w kolanie.

RUCH:
• Dociskaj kolano do podłoża, tak jakby miał to być ruch wyprostu w stawie kolanowym.

01

ĆWICZENIE WYPROSTU KOLANA Z OPOREM W LEŻENIU PRZODEM

POZYCJA WYJŚCIOWA:
• Połóż się na brzuchu, dłonie specione przed klatką piersiową.

RUCH:
• Wykonuj naprzemienne ruchy zgięcia i wyprostu w stawie kolanowym. Wykorzystaj w tym ćwiczeniu taśmę oporową.

04

ĆWICZENIE WYPROSTU I ZGIĘCIA Z PIĘTĄ PROWADZONĄ PO PODŁOŻU

POZYCJA WYJŚCIOWA:
• Usiądź w siadzie prostym, podpierając się stabilnie dłońmi.

RUCH:
• Nie odrywając pięty od podłoża, naprzemienne zginaj i prostuj nogę w stawie biodrowym i kolanowym.

02

opracowanie: Weronika Gallert-Kopyto
Dzięki uprzejmości kwartalnika Squash Active

Dodaj komentarz

Upewnij się że pola oznaczone * zostały wypełnione poprawnie.

Opinie

 • Klaudia Klaudia Po cwieczeniach w opaskach os1st nogi wydaja się o wiele mniej zmęczone :D Moge trenować dłużej i wydajniej.
 • Artur Artur Używam opasek kompresyjnych podczas biegania i sprawdzają się napawde świetnie! Polecam :D
 • Marek Marek Używawłem opaski kompresyjne FS6 w zzeszłym roku podczas wędrówek górskich po Tatrach :D i jestem mega zadowolony. Polecam !!!
 • Natalia Natalia Super sprawa z tymi pakietami! Pakiet Biegacza OS1st - pasuje dla mnie idealnie, właśnie tego potrzebowałam Dzięki OS1st !!! http://os1st.pl/produkty/pakiety-promocyjne
 • Dominik Dominik Wydaje mi się że dynamiczne opaski kompresyjne są dobrym wyborem, ale można je nosić ograniczoną ilość godzin... Osobiście używam ich podczas uprawiania sportu, a na codzień kupiłem wkładki ortopedyczne Australijskiej firmy FootWave. Taki zestaw sprawdza się u mnie idealnie :D Polecam sprawdzcie sami: http://pl.footwave.com/

Popularne

ROZCIĘGNO PODESZWOWE – 5 ĆWICZEŃ ROZCIĄGAJĄCYCH.

ROZCIĘGNO PODESZWOWE – 5 …

Istnieje wiele ćwiczeń i metod określających sposoby rozciąg...

SKŁONNOŚĆ DO ŻYLAKÓW A AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA.

SKŁONNOŚĆ DO ŻYLAKÓW A AK…

Naprzemienna kompresja strefowa w produktach OS1st wspomaga ...

DLACZEGO BIEGACZE UWIELBIAJĄ KOMPRESJĘ?

DLACZEGO BIEGACZE UWIELBI…

CZYLI KOMPRESJA DYNAMICZNA W AKCJI NA NASZYCH ŁYDKACH. ...

KORZYŚCI Z AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ NA ŚWIEŻYM POWIETRZU

KORZYŚCI Z AKTYWNOŚCI FIZ…

ZABEZPIECZ SWÓJ ORGANIZM DYNAMICZNĄ KOMPRESJĄ. Nares...

JAK WŁAŚCIWIE WYBRAĆ OPASKI CZY SKARPETY KOMPRSYJNE?

JAK WŁAŚCIWIE WYBRAĆ OPAS…

Nieważne czy jesteś tylko sezonowym biegaczem czy też wyczyn...

 Szybka dostawa
przesyłką kurierską.

 30 dniowa gwarancja
satysfakcji lub zwrot pieniędzy.

 Masz wątpliwości?
zadzwoń: +48 730 210 411

Dane kontaktowe

Biegnij szybciej, wydajniej, wygodniej. Regeneruj się szybciej i zapobiegaj kontuzjom. OS1st to jedyne opaski kompresyjne z aktywnym systemem naprzemiennych stref kompresji. Zamień swoje skarpety do biegania na opaski kompresyjne OS1st

 • +48 506 310 411

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi innymi usługami:

Zapisz się do Newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, promocjach i rabatach, zapisz się już dziś!