To nie są skarpety kompresyjne

 • Mar 14, 2017

Mówimy całkiem serio - OS1st to nie są skarpety kompresyjne. Czy są zatem opaski OS1st (czyt. o-es-ferst)? Śpieszymy z odpowiedzią, OS1st to przede wszystkim...


...stabilizatory miękkie kompresji strefowej. Tak! Opaski OS1st są stabilizatorami, produktem medycznym zgodnym z definicją ortezy. Co to oznacza w praktyce i czym odróżnia się od ogólnodostępnych wyrobów kompresyjnych? Zapraszamy do lektury.

 

KOMPRESJA A KOMPRESJA

Opaski OS1st wykorzystują oczywiście kompresję w swoim działaniu, stąd częsta pomyłka i nazywanie opasek OS1st skarpetami kompresyjnymi. Należy jednak zwrócić uwagę na rodzaj kompresji i jej działanie. Pośród dostępnych opasek na rynku zarówno sportowym jak i medycznym możemy wyróżnić dwa typy ucisku: kompresję statyczną (najczęściej gradacyjną) oraz kompresję dynamiczną (naprzemienną, aktywną). Kompresja statyczna - jak sama nazwa wskazuje - zapewnia stały ucisk w danym punkcie. Nawet jeśli opaska zapewnia gradację, czyli zmianę siły ucisku na przestrzeni opaski, to nadal w punkcie ucisk jest stały. Kompresja dynamiczna wykorzystuje natomiast opatentowaną i jedyną w Polsce technologię Compression Zone Technology. Oznacza to, że opaska podzielona jest na strefy ucisku (od 3 do 11 stref, w zależności od modelu) i każda ze stref uciska naprzemiennie, zapewniając dynamiczną zmianę siły nacisku w punkcie.


 
Może wydawać się to skomplikowane, dlatego łatwiej wyjaśni to grafika poniżej:
Porównanie kompresji statycznej i dynamicznej
Wiemy już zatem jak działa kompresja dynamiczna w porównaniu ze statyczną. A jak to przekłada się na efekty, które odczuwa użytkownik? I czy w takiej sytuacji kompresja statyczna powinna odejśc do lamusa?
 
Niekoniecznie. Kompresja statyczna ma udokumentowaną historię skuteczności - trzeba jednak zwrócić uwagę kiedy należy korzystać z kompresji statycznej a kiedy z dynamicznej. Kompresja statyczna przynosi bardzo dobre efekty w regeneracji. Kiedy nie poruszamy się, kompresja statyczna "ściska" nasze tkanki miękkie zwiększając ciśnienie w żyłach głębokich, dzięki czemu znacznie przyśpiesza regenerację. Niestety kompresja statyczna nie jest już tak efektywna, kiedy używamy jej podczas aktywności. Widać to wyraźnie po profesjonalnych sportowcach, którzy opaski zakładają zazwyczaj dopiero po zejściu z podium. Dlaczego tak się dzieje?
 
Kompresja statyczna w trakcie wysiłku nie stymuluje efektywnie układu krążenia i limfatycznego a przydłuższym użytkowaniu lub bardziej intensywnym treningu wręcz ogranicza przepływ krwi i chłonki. Wytłumaczyć to można na prostym przykładzie: wyobraźmy sobie, że opaska na łydkę to nasze dłonie. Opaska kompresji statycznej to tak jakbyśmy zacisnęli nasze dłonie łydce i tak zostawili. Jak byśmy się czuli po kilku przebiegnietych kilometrach, jeśli cały czas ktoś ściskałby nasze łydki z tą samą siłą? W rezultacie bywa tak, że zamiast zwiększenia wydajności czy komfortu kończymy z bólem i brzekami limfatycznymi. Z kolei opaska dynamiczna, to tak jakby zaciśnięte na naszej łydce dłonie naprzemiennie masowały naszą łydkę. Taki mikro-masaż faktycznie pompuje więcej krwi do obciążonych tkanek i sprawniej odprowadza limfę (chłonkę). Jest to główna różnica pomiędzy kompresją dynamiczną a statyczną.
 
WNIOSEK: kompresja statyczna nadaje się do regeneracji w spoczynku - kompresja dynamiczna przeznaczona jest do użytku przede wszystkim w trakcie aktywności.
 
nie skarpeta kompresyjna os1st
Warte uwagi jest również to, że kompresja dynamiczna, kiedy stosowana w spoczynku, działa dokładnie jak kompresja statyczne, gdyż strefy nie pracują (strefy uciskają naprzemiennie tylko w trakcie poruszania się). Oznacza to, że stabilizator miękki kompresji strefowej można używać zarówno w trakcie wysiłku jak i podczas odpoczynku.
 
A CO Z TĄ STABILIZACJĄ?
No właśnie - wyjaśnilismy już różnice między kompresją dynamiczną a statyczną, ale jak ma się to do stabilizacji? Otóż opaski OS1st zapewniają stabilizację dzięki następującym funkcjonalnościom:
 • naprzemienna kompresja stymuluje aktywnie struktury więzadłowo-mięśniowe, odpowiedzialne za naturalną stabilizację - OS1st nie rozleniwia zatem naszych funkcji biomechanicznych, a wręcz przeciwnie przyczynia się do ich wzmocnienia,
 • opaski OS1st posiadają dodatkowo wbudowane specjalne strefy stabilizacji, gdzie za pomocą specjalistycznego splotu włókien Lycra FreshFX utrzymują prawidłową pozycję wybranych pratii mięśniowych (strefy ograniczają skrejne, nadmierne przemieszczanie się tkanek),
 • w wybranych modelach wstawki z medycznego, hipoalergicznego silikonu utrzymują nie tylko opaskę w prawidłowym miejscu, ale również w drugą stronę: utrzymują grupy mięśniowe w porządanych pozycjach (dzięki czemu nierzadko zastępują miękki taping czy mniej wygodne stabilizatory z grubszego/sztywniejszego materiału).
to nie skarpeta kompresyjna os1st 02

Dlatego właśnie mówimy, że opaski OS1st są stabilizatorami miękkimy kompresji strefowej a nie skarpetami kompresyjnymi!

PRODUKT MEDYCZNY - SATYSFAKCJA I SKUTECZNOŚĆ LUB ZWROT PIENIĘDZY

Na polskim rynku wyrobów sportowych i medycznych możemy z dumą napisać: jestesmy jedyni, którzy oferują medyczny produkt z dynamiczną kompresją. Jest tak ponieważ dynamiczna, naprzemienna kompresja stabilizująca jest objęta patentem i może być wykorzystywana przez markę OS1st (oraz jej rodzica: OrthoSleeve). Jak najłatwiej upewnić się, że OS1st to produkt medyczny? Świadczą o tym:

 • medyczna stawka VAT 8% - pozostałe wyroby kompresyjne na polskim rynku objęte są 23% stawką VAT, gdyż sa wyrobem sportowo-odzeżowym, a nie medycznym.
 • certyfikacja MHRA (odpowiednik Ministerstwa Zdrowia/NFZ w UK)
 • certyfikacja FDA (odpowiednik Ministerstwa Zdrowia/NFZ w USA)
 • medyczna technologia dziewiarska Merz
 • medyczne, hipoalergiczne materiały

Jesteśmy 100% przekonani o skuteczności wyrobów OS1st, tak jak setki zadowolonych sportowców, klientów i pacjentów. Z tego powodu każdy zakup objęty jest 30-dniowa gwarancją satysfakcji. Oznacza to, że kupując wyrób OS1st masz 30 dni na jego przetestowanie. Jeśli opaska Twoim zdaniem nie działa, nie przynosi efektu, czy po prostu nie podoba Ci się - możesz ją zwrócić (nawet używaną!) a my zwrócimy Ci pieniądze. Nie ponosisz żadnego ryzyka!

WYOPRÓBUJ JUŻ TERAZ - ZAMÓW SWOJĄ OPASKĘ OS1st I PRZETESTUJ JĄ PRZEZ 30 DNI BEZ RYZYKA!

Dodaj komentarz

Upewnij się że pola oznaczone * zostały wypełnione poprawnie.

Opinie

 • Klaudia Klaudia Po cwieczeniach w opaskach os1st nogi wydaja się o wiele mniej zmęczone :D Moge trenować dłużej i wydajniej.
 • Artur Artur Używam opasek kompresyjnych podczas biegania i sprawdzają się napawde świetnie! Polecam :D
 • Marek Marek Używawłem opaski kompresyjne FS6 w zzeszłym roku podczas wędrówek górskich po Tatrach :D i jestem mega zadowolony. Polecam !!!
 • Natalia Natalia Super sprawa z tymi pakietami! Pakiet Biegacza OS1st - pasuje dla mnie idealnie, właśnie tego potrzebowałam Dzięki OS1st !!! http://os1st.pl/produkty/pakiety-promocyjne
 • Dominik Dominik Wydaje mi się że dynamiczne opaski kompresyjne są dobrym wyborem, ale można je nosić ograniczoną ilość godzin... Osobiście używam ich podczas uprawiania sportu, a na codzień kupiłem wkładki ortopedyczne Australijskiej firmy FootWave. Taki zestaw sprawdza się u mnie idealnie :D Polecam sprawdzcie sami: http://pl.footwave.com/

Popularne

ROZCIĘGNO PODESZWOWE – 5 ĆWICZEŃ ROZCIĄGAJĄCYCH.

ROZCIĘGNO PODESZWOWE – 5 …

Istnieje wiele ćwiczeń i metod określających sposoby rozciąg...

SKŁONNOŚĆ DO ŻYLAKÓW A AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA.

SKŁONNOŚĆ DO ŻYLAKÓW A AK…

Naprzemienna kompresja strefowa w produktach OS1st wspomaga ...

DLACZEGO BIEGACZE UWIELBIAJĄ KOMPRESJĘ?

DLACZEGO BIEGACZE UWIELBI…

CZYLI KOMPRESJA DYNAMICZNA W AKCJI NA NASZYCH ŁYDKACH. ...

KORZYŚCI Z AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ NA ŚWIEŻYM POWIETRZU

KORZYŚCI Z AKTYWNOŚCI FIZ…

ZABEZPIECZ SWÓJ ORGANIZM DYNAMICZNĄ KOMPRESJĄ. Nares...

JAK WŁAŚCIWIE WYBRAĆ OPASKI CZY SKARPETY KOMPRSYJNE?

JAK WŁAŚCIWIE WYBRAĆ OPAS…

Nieważne czy jesteś tylko sezonowym biegaczem czy też wyczyn...

 Szybka dostawa
przesyłką kurierską.

 30 dniowa gwarancja
satysfakcji lub zwrot pieniędzy.

 Masz wątpliwości?
zadzwoń: +48 730 210 411

Dane kontaktowe

Biegnij szybciej, wydajniej, wygodniej. Regeneruj się szybciej i zapobiegaj kontuzjom. OS1st to jedyne opaski kompresyjne z aktywnym systemem naprzemiennych stref kompresji. Zamień swoje skarpety do biegania na opaski kompresyjne OS1st

 • +48 506 310 411

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi innymi usługami:

Zapisz się do Newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, promocjach i rabatach, zapisz się już dziś!