SKŁONNOŚĆ DO ŻYLAKÓW A AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA.

 • Cze 7, 2021

Naprzemienna kompresja strefowa w produktach OS1st wspomaga aktywne osoby!

Przewlekła niewydolność żylna występuje w Polce u 25% populacji dorosłych. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że jednym z najlepszych sposobów na poprawienie ogólnego stanu żył jest aktywność fizyczna, która zwiększa przepływ krwi i pomaga zachować zdrowe i dobrze funkcjonujące żyły.

Należy zdawać sobie sprawę, że w przypadku osób cierpiących na żylaki, aktywność fizyczna powinna być dobrana w prawidłowy sposób, tak aby wykonywane ćwiczenia nie pogarszały stanu żył ani też nie przysparzały dolegliwości bólowych i w konsekwencji cierpienia osobie posiadającej tę dolegliwość.

Kompresja w sporcie zaczęła być popularna początkowo z założeniem jej pozytywnego wpływu na mięśnie i ścięgna podczas wykonywania ćwiczeń. Ostatnie badania potwierdzają, że używanie właściwych opasek kompresyjnych w porównaniu do używania standardowych skarpet czy podkolanówek podczas aktywności fizycznej pomaga nawet obniżyć dolegliwości bólowe wynikające z posiadania żylaków. Opaski kompresyjne OS1st są zaprojektowane w celu zapewnienia właściwego ucisku na kończyny dolne pomagając w ten sposób na powrót krwi w kierunku serca. Ucisk w tym momencie powoduje zmniejszenie średnicy żył, umożliwiając ponowne zamknięcie się zastawek i zmniejszenie ilości krwi cofającej się do kończyn dolnych, co oznacza również szybsze krążenie krwi zapobiegające na przykład tworzeniu się skrzepów i zatorów. Dzięki właściwemu (medycznemu) uciskowi zastosowanemu w opaskach z naprzemiennymi strefami kompresji OS1st regulacji ulega cyrkulacja żylna. Aby używanie OS1st było w tym przypadku przyjemne i skuteczne konieczne jest dobranie właściwego rozmiaru wybranych opasek. Należy również pamiętać, że niektóre klasy ucisku wyrażone w mmHg (milimetry słupka rtęci) zarezerwowane są jedynie dla terapii medycznych pod specjalistyczną kontrolą lekarską jak w przypadku stanów po głębokiej zakrzepicy żylnej czy występujących obrzęków limfatycznych.

Żyły to naczynia krwionośne, którymi krew wraca w kierunku serca za pomocą mechanizmu pompy mięśniowej. Przewlekła niewydolność żylna jest zaburzeniem czynności układu żylnego dotyczącym układu żył powierzchniowych czy żył głębokich lub obu tych układów. Jest ona wywołana niewydolnością zastawek żylnych z utrudnieniem odpływu krwi żyłami kończyn dolnych. Zastawki żylne powstrzymują krew od spływania ponownie w dół i pozwalają krwi na przepływ tylko w jednym kierunku, a mianowicie w kierunku serca. Mianem żylaków w tym kontekście określa się nienaturalnie i stale rozszerzone żyły, poszerzone, wydłużone i kręte, które ostatecznie utraciły wydolność swoich zastawek i już nigdy nie odzyskają naturalnej giętkości. Niewydolność żylna i powstające w jej wyniku żylaki mogą ograniczać aktywność fizyczną. Schorzenie to bowiem często jest bolesne i powoduje również opuchnięcia w obrębie stóp czy kostek w wyniku niedostatecznego przepływu krwi. Dodatkowo fakt, że żylaki często wystają nieco ponad powietrznię skóry, narażają je na uderzenia i uszkodzenia co w konsekwencji przynosi ból.

W związku z wiedzą na temat żylaków uznaje się, że jednymi z najlepszych form aktywności fizycznej dla osób cierpiących na tę dolegliwość jest bieganie lub energiczny marsz. Aby ta aktywność przyniosła rezultaty w postaci zredukowania symptomów żylaków powinna być wykonywana przez około 30 minut przynajmniej przez 5 dni w tygodniu. W przypadku biegania wskazane jest uprawianie go na trawie czy syntetycznej powierzchni (jak bieżnia) z uwagi na obniżenie negatywnego wpływu na stawy, w porównaniu z bieganiem po twardych nawierzchniach. Również jazda na rowerze zwiększając siłę i wytrzymałość organizmu pozytywnie wpływa na zwiększenie przepływu krwi w kończynach dolnych. W przypadku nie posiadania roweru bardzo dobry efekt przynosi ćwiczenie imitujące jazdę na rowerze, przy którym leżąc na plecach z uniesionymi nogami zaczynamy wykonywać tzw. „rowerek”, pamiętając o tym, aby ułożyć się na wygodnej macie stanowiącej wsparcie dla pleców. W tej samej pozycji można również „malować kółka” uniesioną nogą zgodnie i w przeciwną stronę do ruchu wskazówek zegara, wykonując 20 powtórzeń w każdym kierunku.

Istnieją również formy aktywności fizycznej, które nie są wskazane w przypadku posiadania żylaków gdyż mogą wywołać ból czy też pogorszyć ich stan. W szczególności są to ćwiczenia, które zwiększając ucisk na mięśnie brzucha prowadzą tym samych do silnego wstecznego ciśnienia w żyłach kończyn dolnych. Do tych ćwiczeń należą przysiady, czyli popularne squady, brzuszki oraz niektóre pozycje jogi. Wśród sportów, które mogą zaostrzyć stan żylaków są również: narciarstwo, piłka nożna, tenis czy sztuki walki.

Osoby z innymi uwarunkowaniami medycznymi również mają ograniczenia jeśli chodzi o uprawianie poszczególnych dziedzin sportowych, więc nie ma w tym nic dziwnego, że posiadanie żylaków także nakłada takie czy inne obostrzenia. Należy więc wybierać właściwe sporty czy odpowiednie ćwiczenia w przystosowanym do tego środowisku, z których wykonywania będą wynikały jedynie korzyści dla danej dolegliwości. Nigdy nie powinno dopuszczać się stwierdzenia, że posiadanie żylaków czy jakiegokolwiek innego schorzenia czy choroby całkowicie wyklucza człowieka z aktywności fizycznej. Takie stwierdzenie jest po prostu niesłuszne i błędne.

Dodatek do artykułu (przedstawiony np. w ramce czy innej formie graficznej):

 • Noszenie obcisłej, zbyt ciasnej odzieży
 • Ciąża
 • Otyłość
 • Chroniczny, silny kaszel czy zaparcia
 • Zbyt długie siedzenie i zakładanie nogi na nogę
 • Sporty ciężarowe
 • Ćwiczenia wymagające ucisku na brzuch
 • Choroby żylne (żylaki, zapalenie żył, zakrzepice, owrzodzenia kończyn dolnych, nowotwory)

Co powoduje wiotczenie żył?

 • Hormony (ciąża, tabletki antykoncepcyjne, menopauza)
 • Alkohol
 • Wysokie temperatury
 • Wiek

Obecnie uważa się, że głównym czynnikiem powodującym powstanie żylaków jest czynnik genetyczny, czyli dziedziczenie predyspozycji do ich powstawania, które wynosi aż 90% w przypadku gdy oboje rodziców posiada żylaki.

Dodaj komentarz

Upewnij się że pola oznaczone * zostały wypełnione poprawnie.

Opinie

 • Klaudia Klaudia Po cwieczeniach w opaskach os1st nogi wydaja się o wiele mniej zmęczone :D Moge trenować dłużej i wydajniej.
 • Artur Artur Używam opasek kompresyjnych podczas biegania i sprawdzają się napawde świetnie! Polecam :D
 • Marek Marek Używawłem opaski kompresyjne FS6 w zzeszłym roku podczas wędrówek górskich po Tatrach :D i jestem mega zadowolony. Polecam !!!
 • Natalia Natalia Super sprawa z tymi pakietami! Pakiet Biegacza OS1st - pasuje dla mnie idealnie, właśnie tego potrzebowałam Dzięki OS1st !!! http://os1st.pl/produkty/pakiety-promocyjne
 • Dominik Dominik Wydaje mi się że dynamiczne opaski kompresyjne są dobrym wyborem, ale można je nosić ograniczoną ilość godzin... Osobiście używam ich podczas uprawiania sportu, a na codzień kupiłem wkładki ortopedyczne Australijskiej firmy FootWave. Taki zestaw sprawdza się u mnie idealnie :D Polecam sprawdzcie sami: http://pl.footwave.com/

Popularne

ROZCIĘGNO PODESZWOWE – 5 ĆWICZEŃ ROZCIĄGAJĄCYCH.

ROZCIĘGNO PODESZWOWE – 5 …

Istnieje wiele ćwiczeń i metod określających sposoby rozciąg...

SKŁONNOŚĆ DO ŻYLAKÓW A AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA.

SKŁONNOŚĆ DO ŻYLAKÓW A AK…

Naprzemienna kompresja strefowa w produktach OS1st wspomaga ...

DLACZEGO BIEGACZE UWIELBIAJĄ KOMPRESJĘ?

DLACZEGO BIEGACZE UWIELBI…

CZYLI KOMPRESJA DYNAMICZNA W AKCJI NA NASZYCH ŁYDKACH. ...

KORZYŚCI Z AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ NA ŚWIEŻYM POWIETRZU

KORZYŚCI Z AKTYWNOŚCI FIZ…

ZABEZPIECZ SWÓJ ORGANIZM DYNAMICZNĄ KOMPRESJĄ. Nares...

JAK WŁAŚCIWIE WYBRAĆ OPASKI CZY SKARPETY KOMPRSYJNE?

JAK WŁAŚCIWIE WYBRAĆ OPAS…

Nieważne czy jesteś tylko sezonowym biegaczem czy też wyczyn...

 Szybka dostawa
przesyłką kurierską.

 30 dniowa gwarancja
satysfakcji lub zwrot pieniędzy.

 Masz wątpliwości?
zadzwoń: +48 730 210 411

Dane kontaktowe

Biegnij szybciej, wydajniej, wygodniej. Regeneruj się szybciej i zapobiegaj kontuzjom. OS1st to jedyne opaski kompresyjne z aktywnym systemem naprzemiennych stref kompresji. Zamień swoje skarpety do biegania na opaski kompresyjne OS1st

 • +48 506 310 411

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi innymi usługami:

Zapisz się do Newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, promocjach i rabatach, zapisz się już dziś!